Migranci dostali ofertę. Procedura azylowa na Białorusi lub powrót do domu

Redakcja Redakcja Imigranci Obserwuj temat Obserwuj notkę 65
Migrantom zgromadzonym na Białorusi przy granicy z Polską zaoferowano dostęp do procedur azylowych na Białorusi lub powrót do krajów pochodzenia - przekazał opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta.

Na swoim kanale na Twitterze Nexta opublikowała nagranie, na którym kierująca białoruskim biurem Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Mahim Orazmukhammedova oznajmia zgromadzonym pod granicą migrantom tę decyzję.


Nexta zamieściła również inny materiał, pokazujący dziesiątki osób przepychających się do otaczanej przez białoruskich funkcjonariuszy furgonetki, z której jeden z żołnierzy rzuca w tłum produkty żywnościowe. "Tak rozdawana jest żywność w obozie dla migrantów" - komentuje kanał.


"Irak chce, by ludzie wracali!"

"Ambasada Iraku w Moskwie poinformowała, że organizuje ewakuację obywateli irackich, którzy chcą wrócić do kraju z terytorium Białorusi" - podał w czwartek rosyjski dziennik "Wiedomosti", powołując się na komunikat placówki.

Chętni do powrotu są proszeni o kontakt z konsulatem Iraku telefonicznie, pocztą elektroniczną lub przez komunikator WhatsApp.

Komentując informację o organizowaniu ewakuacji, rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina napisał na swoim Twitterze "Iraq wants people back!" ("Irak chce, by ludzie wracali!").

Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot oświadczyły w czwartek, że nieprawdziwe są informacje o ich udziale w masowym transportowaniu na Białoruś uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu. Przewoźnik podkreślił, że nie wykonuje regularnych rejsów do Iraku i Syrii.

Czytaj też:


KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj65 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka