Długo nikt nie wierzył w działanie amantadyny. Nowe dane zmieniają perspektywę

https://fshoq.com, (CC BY 4.0)
https://fshoq.com, (CC BY 4.0)
Portal nature.com opublikował w czwartek pracę naukową, w której badacze sugerują, że amantadyna może być brana pod uwagę przy leczeniu COVID-19.

Amantadyna w leczeniu COVID-19? Nowe badanie zdaje się to potwierdzać

W badaniach brało udział  dwunastu naukowców z różnych krajów, m.in. z Grecji i Niemiec. Publikacja skupia się na amantadynie, która do tej pory nie była uważana za skuteczną formę leczenia COVID-19. W artykule można przeczytać, że pandemia koronawirusa wymusiła tworzenie nowych strategii z użyciem zatwierdzonych leków.

TYLKO U NAS: Barbara Kurdej-Szatan nie przebierała w słowach. Ostatni taki wywiad


"Zasugerowano amantadynę, a badania komórkowe i kliniczne wykazały korzystne działanie tego leku. W naszym badaniu wykazujemy, że amantadyna i heksametylenoamiloryd (HMA) blokują aktywność kanału jonowego białka E z SARS-CoV-2, konserwatywnej wiroporyny wśród koronawirusów. Odkrycia te potwierdzają wiązaniem z białkiem E, co oceniono za pomocą symulacji NMR roztworu i dynamiki molekularnej. Ponadto identyfikujemy dwie nowe wiroporyny SARS-CoV-2; ORF7b i ORF10, pokazując aktywność kanału jonowego w systemie ekspresji oocytów (X. laevis). Warto zauważyć, że amantadyna blokuje również aktywność kanału jonowego ORF10, zapewniając w ten sposób dwa cele kanałów jonowych w SARS-CoV-2 do leczenia amantadyną u pacjentów z COVID-19. Badanie przesiewowe znanych inhibitorów wiroporyny na białku E, ORF7b, ORF10 i białka 3a z SARS-CoV-2 ujawniło hamowanie białka E i ORF7b przez emodynę i ksanten, które również blokuje białko 3a. Ilustruje to ogólny potencjał dobrze znanych blokerów kanałów jonowych przeciwko SARS-CoV-2, a w szczególności podwójną podstawę molekularną obiecujących efektów amantadyny w leczeniu COVID-19" - piszą naukowcy.

Amantadyna pod lupą naukowców

W ubiegłym roku prowadzone były wstępne badania nad stosowaniem amantadyny w leczeniu COVID-19. Badanie Mancilla-Galindo miało wysoki poziom wiarygodności, ale pomimo udokumentowanych korzyści (redukcja ryzyka zgonu), naukowcy nie rekomendowali użycia amantadyny w leczeniu COVID-19 do czasu pojawienia się pewniejszych dowodów. 

Naukowcy pracujący przy badaniu Aranda-Abreu doszli do wniosków, że amantadyna jest skuteczna w leczeniu COVID-19, przyczyniając się do wyleczenia chorych bez konieczności hospitalizacji. Warto jednak podkreślić, że większość badanych otrzymywało także inne preparaty w terapii.

Do jeszcze innych, ciekawych wniosków doszli autorzy badania Rejdak 2020, które było przeprowadzone na populacji polskiej. Ich zdaniem amantadyna może mieć działanie chroniące i może być efektywna w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz w zapobieganiu problemów neurologicznych, jakie występują u zakażonych pacjentów.

SW


Czytaj dalej:


Barbara Kurdej-Szatan nie przebierała w słowach. Ostatni taki wywiad:


Lubię to! Skomentuj336 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości