Ważna deklaracja Moskwy ws. polityki klimatycznej. "Zablokujemy Fit for 55, jeśli..."

Fit for 55. Polska go zablokuje?
Fit for 55. Polska go zablokuje?
Minister klimatu Anna Moskwa podkreśliła, że polski rząd będzie blokował wdrożenie pakietu Fit for 55, jeśli nie zostaną spełnione warunki sprawiedliwej transformacji energetycznej. Wówczas "podejmiemy wszelkie działania prawne, by takie dokumenty zablokować" - zapowiedziała.

Anna Moskwa przebywa w Brukseli na posiedzeniu Rady Europejskiej. Fit for 55 to zestaw nowych i nowelizowanych dyrektyw Rady Europejskiej, których rozwiązania mają za zadanie spowodować redukcję emisji gazów cieplarnianych przez Unię Europejską o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. Oponenci wskazują na zbyt wysokie koszty projektu, które poniosą przede wszystkim mniej zamożna kraje Europy. 

Zobacz: 

Według Moskwy, najważniejsze elementy pakietu Fit for 55 dotyczące choćby miksu energetycznego muszą być przyjęte jednomyślnie. -  Na dzień dzisiejszy nie możemy powiedzieć, co będziemy blokować, i czy będziemy blokować, gdyż prace nad każdym z tych dokumentów oddzielnie trwają. Oczywiście, jeżeli one będą w jakikolwiek sposób sprzeczne z interesami Polaków, z założeniami sprawiedliwej transformacji, to podejmiemy wszelkie działania prawne, by takie dokumenty zablokować - przekazała minister klimatu. 

Co Moskwa sądzi o reformie europejskiego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych (ETS)? - Na każdym poziomie podnosimy potrzebę głębokiej i natychmiastowej reformy ETS we wszystkich jej wymiarach, w tym w wymiarze spekulacji, ale także kontroli. Na dzień dzisiejszy ten mechanizm pozostaje poza kontrolą instytucji europejskich - powiedziała.

- Jeżeli po 6 miesiącach podwyżki cena uprawnień do emisji jest trzykrotnie wyższa niż w ubiegłych dwóch latach, wtedy Komisja Europejska może podjąć działania. Jednak w praktyce ten mechanizm nie jest możliwy do spełnienia. Te ceny tak dynamicznie się zmieniają, ten okres jest tak nieporównywalny, że jakiekolwiek wahnięcie, że Komisja, ani żadna z instytucji europejskich nie może uruchomić sowich działań - tłumaczyła. 

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) działa od 2005 r. Określa on bezwzględny limit lub "pułap" całkowitej ilości niektórych gazów cieplarnianych, które mogą być emitowane każdego roku przez podmioty objęte systemem.

W czwartek Sejm przyjął uchwałę w sprawie wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i podjęcia działań na rzecz reformy. 

Zobacz też: 


GW

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka