Unijna komisarz Viera Jourova. Fot. PAP
Unijna komisarz Viera Jourova. Fot. PAP

Unijna komisarz Viera Jourova: Nie zawahamy się podjąć działań przeciw lex TVN

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 148
Nowa ustawa medialna wysyła kolejny negatywny sygnał dotyczący poszanowania praworządności i wartości demokratycznych w Polsce. Gdy ustawa stanie się prawem, Komisja Europejska nie zawaha się podjąć działań w przypadku niezgodności polskiej ustawy medialnej z prawem unijnym - poinformowała wiceszefowa KE Viera Jourova w oświadczeniu zamieszczonym w piątek na Twitterze.

Unijna komisarz o lex TVN

„Dzisiejsze głosowanie w Sejmie w sprawie ustawy medialnej wymierzonej w Grupę TVN wywiera dalszą presję na i tak już nękany problemami sektor medialny w Polsce. Gdy ustawa stanie się prawem, Komisja nie zawaha się podjąć działań w przypadku (jej) niezgodności z prawem UE. Oczekujemy, że wszystkie państwa członkowskie będą szanować, chronić i promować wolność i pluralizm mediów” - przekazała Jourova.

Polecamy:

Para prezydencka po szczepieniu. Ważne przesłanie Andrzeja Dudy

Niedzielski: Personel medyczny będzie podlegał obowiązkowi szczepień

„Pluralizm mediów i różnorodność opinii są tym, co silne demokracje chętnie przyjmują, a nie zwalczają. Ta nowa ustawa wysyła kolejny negatywny sygnał dotyczący poszanowania praworządności i wartości demokratycznych. Dlatego potrzebujemy ustawy #MediaFreedomAct (o wolności mediów - red.), aby podtrzymać wolność i pluralizm mediów w całej UE” – dodała.

Lex TVN trafi do Dudy

W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, mającą na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Tak skonstruowane przepisy uniemożliwiają amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN. Wcześniej w piątek uchwałą Senatu dość niespodziewanie - przy sprzeciwie opozycji - zajęła się sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

KW

Czytaj dalej:

KO zawiadomi prokuraturę w związku z lex TVN

Lex TVN przyjęte przez Sejm. TVN wydało oświadczenie

Prezydent Duda zabrał głos w sprawie lex TVN

Polska 2050, PPS i Porozumienie reagują na Lex TVN. "Lepiej jechać na narty"

Przełożeni dezertera z granicy odwołani

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj148 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka