Zerowy VAT na żywność. Media: Komisja Europejska wydała zgodę

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia
Zerowa stawka VAT na żywność, ma zacząć obowiązywać od zaraz. Jest nieformalna zgoda KE - informuje Polsat News.

Informację przekazał korespondentce Polsat News Dorocie Bawołek jeden z urzędników, pragnący zachować anonimowość. Wcześniej takie informacje przekazało radio RMF FM.

Czytaj: Sukces polskiego rządu w Brukseli. Będzie zerowa stawka VAT na żywność

Komisja Europejska da odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność

Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź dla polskiego rządu ws. zerowych stawek VAT na żywność. Obecnie ich stosowanie jest niemożliwe, ale w efekcie nowych ustaleń ministerialnych w Brukseli ustanowienie 0 proc. stawki VAT na artykuły spożywcze będzie dozwolone prawdopodobnie już w pierwszej połowie 2022 r.

Obecne przepisy dotyczące VAT (dyrektywa VAT) uzgodnione przez państwa członkowskie nie pozwalają na zerową stawkę VAT na żywność. Zezwalają jedynie na stosowanie obniżonych stawek, jak np. 5 proc.

Z informacji PAP uzyskanych w Brukseli wynika, że przewidziana przez Polskę stawka 0 proc. VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy taryfowej, w oparciu o podejście uzgodnione na ostatnim spotkaniu ministrów finansów UE.

7 grudnia uzgodnili oni aktualizację obecnych przepisów regulujących VAT od towarów i usług. Nowe przepisy zapewnią rządom większą elastyczność w zakresie ustalania stawek podatku, które mogą stosować.

Jednocześnie zaktualizowane przepisy dostosują przepisy dotyczące podatku VAT do wspólnych priorytetów UE, takich jak walka ze zmianą klimatu, wspieranie cyfryzacji i ochrona zdrowia publicznego. Żeby weszły w życie, potrzebne są jeszcze konsultacje z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego tekstu.

Większość przepisów wejdzie w życie i będzie mogła być stosowana po 20 dniach od publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Publikacja nastąpi dopiero po zakończeniu konsultacji z Parlamentem Europejskim. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Komisja spodziewa się, iż konsultacje z Parlamentem Europejskim zakończą się najpóźniej do marca 2022 r.

Tarcza antyinflacyjna

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).


Czytaj dalej:

KJ

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka