Samorządy z dodatkową kasą. Wszystkie jednostki dostały 8 mld zł

Pixabay
Pixabay
Ministerstwo Finansów poinformowało we wczorajszym komunikacie, że na konta wszystkich jednostek samorządu terytorialnego trafiło 8 mld zł.

Pieniądze przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) zostały rozdystrybuowane na podstawie algorytmu opartego na obiektywnych danych.

8 mld zł dla samorządów

Pieniądze, które zasiliły konta samorządów, będą mogły zostać przeznaczone na ich potrzeby w sposób dowolny – na inwestycje lub działania bieżące, tłumaczył w komunikacie wiceminister finansów Sebastian Skuza. 

Jak tłumaczył, te kwoty mają stanowić dodatkowe wsparcie dla samorządów.

"Dzięki nim w przyszłym roku samorządy nie odczują zmian związanych z historyczną obniżką podatków, które wprowadził Polski Ład. Uwzględniając powyższe zasilenie w 2022 r. samorządy nie będą miały mniejszych dochodów niż same sobie prognozowały" - zaznaczył.

Wsparcie od państwa

Kwota 8 mld zł to wsparcie od państwa, które jest uzupełnieniem subwencji ogólnej. Podział środków na poszczególne JST uwzględniał, oprócz wysokości dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT planowanych na 2022 r., również ich poziom zamożności ustalony na rok 2022 r.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka