Giertych na podsłuchu z pomocą Pegasusa. Najnowszy komentarz Stanisława Żaryna

Roman Giertych. Fot. PAP
Roman Giertych. Fot. PAP
W Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. Sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione - poinformował w przesłanym do PAP stanowisku rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Giertych inwigilowany z pomocą Pegasusa

Jak podają media, powołując się na Associated Press, działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa Citizen Lab potwierdziła, że Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani przy pomocy opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Badacze nie byli jednak w stanie wskazać, kto dokładnie stoi za szpiegowaniem, ale podkreślono, że jedynymi klientami izraelskiej firmy są rządowe agencje.

Polecamy:

Giertych i Wrzosek byli śledzeni szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus

LOT nagradza pilotów za bezpieczne lądowanie. "To jak płatny urlop dla antyszczepów"

Jak czytamy w komentarzu Stanisława Żaryna, "w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody Prokuratora Generalnego i wydaniu postanowienia przez sąd. Każde użycie metod kontroli operacyjnej uzyskuje wymagane prawem zgody - w tym zgodę sądu. Polskie służby działają zgodnie z polskim prawem" - napisał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, dodając, że "sugestie, że polskie służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej, są nieuprawnione".

"Pan Roman G. usłyszał poważne zarzuty w śledztwie"

Żaryn poinformował jednocześnie, że "z uwagi na ograniczenia prawne nie odnosi się do pytań dotyczących tego, czy jakieś metody pracy operacyjnej są stosowane w Polsce". "Nie informujemy również, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej" - dodał.

Przypomniał, że "Pan Roman G. usłyszał poważne zarzuty w śledztwie dotyczącym przestępczości gospodarczej. Sprawa ma charakter typowo kryminalny" - napisał Żaryn. 

KW

Czytaj dalej:

Skarb Państwa zawarł ugodę z Airbusem w sprawie kontraktu na Caracale

Zatwierdzono kolejną szczepionkę na COVID-19!

Radni chcą zamknąć liceum mundurowe w Dubience, Agrounia ruszyła na pomoc

Nowe ustalenia ws. żołnierza-dezertera. Katował własną matkę, w Polsce czekał go sąd

Waszczykowski szczerze o swojej chorobie: Myśleli, że chodzę pijany

Lubię to! Skomentuj96 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka