Giertych i Wrzosek byli śledzeni szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus

Roman Giertych, Ewa Wrzosek.
Roman Giertych, Ewa Wrzosek.
Firma Citizen Lab z Uniwesytetu w Toronto ujawniła, że w 2019 roku włamano się do telefonów prawników Romana Giertycha i Ewy Wrzosek.

Dwoje polskich prawników na celowniku izraelskich hakerów

Umieszczono tam program szpiegowski Pegasus NSO Group, izraelskiej organizacji zajmującej się hakowaniem na zlecenie, którą rząd USA niedawno umieścił na czarnej liście - informuje agencja AP.

Citzen Lab nie ujawnia, kto zamówił szpiegowanie telefonów znanych prawników, ponieważ NSO Group nie identyfikuje swoich klientów, ale wiadomo, że działają oni na zlecenie rządowych agencji. Giertych i Wrzosek uważają, że to stoi za tym rząd PiS.

Rzecznik MSWiA Stanisław Żaryn odnosząc się do tych informacji stwierdził, że nie może ich ani potwierdzić, ani im zaprzeczyć.

Izrael nie chce już udostępniać Polsce Pegasusa

Oprogramowanie szpiegujące Pegasus zamienia telefon w urządzenie do podsłuchiwania i pozwala operatorom zdalnie odbierać wszystko, od wiadomości po kontakty.

Od września br. Izrael odmawia serwisowania i obsługi systemów śledczych, z których korzystają polskie służby specjalne. Z chwilą wygaśnięcia kupionych przez Polskę licencji systemy nie będą nadawać się do użytku.

Apple pozywa NSO Group za hakowanie iPhone'ów

Z kolei firma Apple pozwała producentów Pegasusa za hakowanie iPhone'ów. Swoim klientom objętym działaniem Pegasusa Apple wysyła specjalne komunikaty. Według informacji "GW" w Polsce takie ostrzeżenie dostała prokurator Ewa Wrzosek ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, zwalczanego przez obecną władzę.

W sierpniu Roman Giertych dziękował Apple za to, że specjaliści z prokuratury i CBA nie byli w stanie włamać się do jego iPhone'a, który zarekwirowano mu w październiku 2020 roku.

ja

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie