Homilia papieża Franciszka podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra

Papież z figurką Dzieciątka podczas pasterki, fot.  PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież z figurką Dzieciątka podczas pasterki, fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra w wigilijny wieczór apelował o pokorę, poszanowanie godności człowieka i odrzucenie chciwości. Ostrzegł, że gardzenie ubogimi to "ranienie miłości Boga i jego samego".

Homilia papieża podczas pasterki

W homilii podczas mszy w bazylice watykańskiej papież mówił o potrzebie „Kościoła w drodze”. Zwrócił też uwagę na „wyzwanie Bożego Narodzenia”.

Jak zauważył, „Bóg się objawia, ale ludzie Go nie rozumieją. On staje się małym w oczach świata, a my nadal szukamy wielkości według świata, może nawet w Jego imię. Bóg się uniża, a my chcemy się wspiąć na piedestał”.

- Najwyższy wskazuje na pokorę, a my chcemy się pokazać. Bóg wyrusza w poszukiwaniu pasterzy, tych, których nie widać; a my szukamy widzialności - podkreślił Franciszek.


Jezus rodzi się, aby służyć, a my spędzamy całe lata na pogoni za sukcesem

Pochwała ubóstwa i małości

Wskazywał, że Bóg nie szuka siły i władzy, lecz prosi o czułość i małość wewnętrzną. - Oto właśnie co winniśmy wypraszać od Jezusa na Boże Narodzenie: łaskę małości - dodał.

Papież zwrócił uwagę na wymowę sceny narodzin Jezusa: „Dziecię w surowym ubóstwie żłóbka. Nie ma już świateł, nie ma blasku, nie ma chórów anielskich. Tylko dzieciątko”.

Jak zauważył, Ewangelia kładzie nacisk na kontrast: „opowiada o narodzinach Jezusa wychodząc od Cezara Augusta, który dokonuje spisu ludności całej ziemi i ukazuje pierwszego cesarza w jego wielkości”. - Ale zaraz potem przenosi nas do Betlejem, gdzie nie ma nic wielkiego: tylko ubogie dziecię owinięte w pieluszki, a wokół niego pasterze. Tam jest Bóg w małości  - mówił Franciszek.


Oto przesłanie: Bóg nie szuka wielkości, lecz uniża się w małość

Zachęcił wiernych, by stając przed żłóbkiem dostrzegli coś więcej niż światła i dekoracje i kontemplowali Dzieciątko. „W jego małości jest cały Bóg” - dodał. - Uosobienie czułości potrzebuje utulenia. Nieskończona miłość ma maleńkie serce, wydające słabe uderzenia. Stwórca świata jest bezdomny. Dziś wszystko się wywraca: Bóg jako mały przychodzi na świat. Jego wielkość daje siebie w małości - zaznaczył papież.

Jezus objawia się biednym


Jego zdaniem wierzący powinni zapytać siebie, czy umieją przyjąć tę drogę Boga. - Panie, naucz nas miłować małość. Pomóż nam zrozumieć, że jest to droga do prawdziwej wielkości - powiedział Franciszek.


Zostawmy za sobą żale za wielkością, której nie mamy. Wyrzeknijmy się narzekań i ponurych min, chciwości, która pozostawia niedosyt

Według papieża przyjęcie małości oznacza przyjęcie Jezusa w maluczkich dnia dzisiejszego; „to znaczy miłować Go w ostatnich, służyć Mu w ubogich. To oni są najbardziej podobni do Jezusa, narodzonego w ubóstwie”. - Zatroszczmy się o Jezusa już teraz, pieszcząc Go w potrzebujących, bo z nimi się utożsamił - wezwał.

Jezus przychodzi tam, gdzie godność człowieka jest wystawiona na próbę. Przychodzi, aby uszlachetnić wykluczonych i objawia się przede wszystkim im: nie ludziom wykształconym i ważnym, lecz biednym ludziom pracującym


Położył nacisk na to, jak ważne jest nadanie godności człowiekowi poprzez pracę, ale także nadanie godności pracy człowieka, „bo człowiek jest panem, a nie niewolnikiem pracy”. - W dniu Życia powtarzamy: nigdy więcej śmierci w pracy - stwierdził papież odnosząc się do wypadków w miejscach pracy, których bardzo wiele wydarzyło się ostatnio we Włoszech.

Msza odbywała się przy zachowaniu reguł sanitarnych. Uczestniczyło w niej 1500 wiernych. Podobnie, jak w pierwszym roku pandemii, także i w tym watykańska pasterka została przyspieszona o dwie godziny.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo