Gliński rozdaje awanse. Nowi dyrektorzy Zachęty i Instytutu Pileckiego

u Jarosław Sellin, Piotr Gliński oraz Magdalena Gawin. fot. MKiDN
u Jarosław Sellin, Piotr Gliński oraz Magdalena Gawin. fot. MKiDN
Minister kultury i dziedzictwa narodowego awansował dwie osoby. Nowym dyrektorem Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki został Janusz Janowski. Magdalena Gawin została dyrektorem Instytutu Pileckiego.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał prof. IH PAN Magdalenę Gawin na dyrektora Instytutu Pileckiego - poinformowano na stronie MKiDN. Generalnym Konserwatorem Zabytków został sekretarz stanu w MKiDN dr Jarosław Sellin.

Czytaj też: Polskie "biedafirmy". W sieci nadal wrze po słowach posłanki Lewicy

Magdalena Gawin dyrektorem Instytutu Pileckiego

Jak dodano w komunikacie, pięcioletnia kadencja dyrektor Magdaleny Gawin rozpoczęła się z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Wyjaśniono też, że Gawin, która od sześciu lat pełniła funkcję podsekretarza stanu w MKiDN i Generalnego Konserwatora Zabytków, złożyła rezygnację z dotychczasowych funkcji. Gawin pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków od listopada 2015 r. do końca grudnia 2021 roku. Na jej stanowisko Piotr Gliński powołał sekretarza stanu w MKiDN dr. Jarosława Sellina.

Na stronie resortu kultury przypomniano również, że Magdalena Gawin jest historykiem, doktorem habilitowanym, profesorem IH PAN, a także autorką i współautorką książek, prac zbiorowych i artykułów. "Teksty jej autorstwa ukazywały się w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych, kulturalnych, społeczno-politycznych oraz w prasie codziennej. Zajmuje się historią XIX i XX w., m.in. historią kultury" - czytamy w komunikacie.

image
Magdalena Gawin dyrektorem Instytutu Pileckiego.

Janusz Janowski dyrektorem Zachęty

To nie jedyne zmiany, jakie ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W poniedziałek przekazano też komunikat o awansie Janusza Janowskiego, który objął urząd dyrektora Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.

"W poniedziałek nowy dyrektor w obecności podsekretarz stanu w MKiDN Wandy Zwinogrodzkiej oraz dyrektora generalnego Ministerstwa Jarosława Czuby spotkał się z zespołem. Pierwszy rok kadencji dyrektora Janowskiego upływać będzie przede wszystkim pod znakiem kontynuacji najważniejszych działań programowych i wzmacniania zasobów instytucji" - napisano.

Zaznaczono, że "nowy dyrektor zamierza realizować w roku bieżącym rozpoczęte projekty wystawiennicze", oraz że "będzie kontynuować wieloletnie działania inwestycyjne i projekty międzynarodowe".

Jak przekazano, Janusz Stanisław Janowski jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych, członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. "Od października 2014 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2004 r. współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Był także współtwórcą oraz współprowadzącym programu 'Republika Sztuki'" - czytamy.

Janowski zastąpił na stanowisku dyrektora Zachęty Hannę Wróblewską, której kadencja upłynęła 31 grudnia 2021 roku.

image
Janusz Janowski dyrektorem Zachęty.

Czytaj dalej:

KJ


 
Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura