Adam Glapiński, prezes NBP.
Adam Glapiński, prezes NBP.

RPP zdecydowała ws. podwyżek stóp procentowych

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 84
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych. Główna stopa NBP - referencyjna - wzrośnie o 0,5 pkt do poziomu 2,25 proc.

Podwyżka stóp proc. przez Radę Polityki Pieniężnej oznacza, że przykładowa rata kredytu hipotecznego, zaciągniętego na okres 20 lat na kwotę 300 tys. złotych, podrożeje miesięcznie o ponad 70 złotych. W porównaniu z wrześniem ub. r. zapłacimy więcej za ratę o ok. 400 złotych. 

Zobacz: 

Zgony w Polsce w 2020 roku. COVID-19 stanowił spory odsetek, ale nie największy

Przedsiębiorcy kombinują jak mogą. Pracownicy mogą stracić to, co dał im Polski Ład

Ministerstwo Finansów wyjaśnia: Większość funkcjonariuszy będzie na plus

Po posiedzeniu RPP zostanie opublikowany komunikat z wyjaśnieniami o przyczynach i skutkach decyzji banku centralnego. Nie ulega wątpliwości, że podwyżka stóp o 0,5 pkt. - kolejna w ciągu ostatnich miesięcy - osiągnie najwyższy poziom od 2014 roku. 

W październiku zdecydowano o największej podwyżce stóp od maja 2012 roku z powodu inflacji - wtedy wzrosła główna stopa NBP z 0,1 do 0,5 proc. Kolejne podwyżki miały miejsce w listopadzie ub. r. - o 75 pkt. bazowych - i w grudniu 2021 r. o 50 pkt.   

- Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym - oświadczono po posiedzeniu RPP. 

- Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy - dodano. 

Na profilu ekonomistów mBanku zamieszczono komunikat Rady Polityki Pieniężnej wraz z "poprawkami" ekspertów: 


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka