pxhere.com
pxhere.com

Przedsiębiorcy kombinują jak mogą. Pracownicy mogą stracić to, co dał im Polski Ład

Redakcja Redakcja Polski Ład Obserwuj temat Obserwuj notkę 133
Pracodawcy szykują obniżki wynagrodzeń pracowników. Wszystko po to, żeby zaoszczędzić na korzystnych dla nich zmianach podatkowych - informuje "Rzeczpospolita".

Polski Ład miał być korzystny dla pracowników. Firmy błyskawicznie reagują

Podwyżka kwoty wolnej od podatku i nowa ulga dla klasy średniej w przypadku zarabiających na poziomie minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. jest to 3010 zł brutto) miało zagwarantować im ponad 150 zł więcej miesięcznie. Jak podaje "Rz" , rząd otrzymuje już jednak informacje, że niektóre przedsiębiorstwa obniżają pensje pracownikom, aby dostosować ich wysokość do zmian podatkowych. Pracownicy nic nie zyskają, ale pracodawcy mogą oszczędzić na kosztach zatrudnienia.

Czytaj też: Policjanci oburzeni. Wielu z nich dostało niższe pensje, niektórzy nawet o 600 zł

A takie oszczędności mogą być naprawdę duże. Przy założeniu, że na pracowniku można "ściąć" 200 zł, a firma zatrudnia ich stu, oszczędności mogą wynieść blisko ćwierć miliona złotych. Przy tysiącu pracowników jest to już dwa i pół mln złotych. "To bardzo kusząca perspektywa dla wielu firm, które w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu spodziewają się podwyższenia kosztów prowadzonej działalności" - czytamy w "Rz".

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", we wtorek w MRiPS odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli ZUS i PIP. Jest prawdopodobne, że nieuczciwe praktyki przedsiębiorców zostaną skrytykowane. Gazeta przypomina, że ZUS już wcześniej zapowiadał walkę z podobnymi praktykami. 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, z kolei, że jeśli pracownik ma wątpliwości związane z rozliczeniami w firmie, może je zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy.

SW

Polecamy:

Nowy wariant koronawirusa potwierdzony. IHU ma być bardziej odporny na szczepionki

Morawiecki zareagował na słowa Ochojskiej. "Potwarz dla ofiar niemieckiego barbarzyństwa"

Omikron uderzył w USA. Milion zachorowań w ciągu doby!

Nowe fakty ws. drastycznego morderstwa Polki na Malcie. Makabryczne informacje

Wnuczka ma płacić za dług mieszkaniowy babci. RPO: Niesprawiedliwe, łamiące standardy

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka