Nowy wariant koronawirusa potwierdzony. IHU ma być bardziej odporny na szczepionki

PAP/Radek Pietruszka
PAP/Radek Pietruszka
Nowy wariant koronawirusa został nazwany IHU i odkryto go jeszcze w grudniu, w Marsylii. Wiele wskazuje na to, że jest bardziej odporny na szczepionkę i bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa wirusa - przekazał "Daily Mail", powołując się na francuskich naukowców.

Omikron błyskawicznie rozprzestrzenia się po świecie, a liczba zakażeń w wielu państwach bije rekordy. Tymczasem we Francji wykryto kolejną wersję wirusa. Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany 10 grudnia u pacjentów z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU).

IHU może być bardziej odporny na szczepionki

Forcalquier jest miastem położonym około 100 kilometrów od Marsylii. Wariant ten, nazwany IHU, został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2.

Zdaniem naukowców "szczep posiada 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus", ale jak podkreślają specjaliści "niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 procent przypadków we Francji".

Do tej pory wykryto 12 przypadków zakażenia wirusem IHU w okolicach Marsylii, z których pierwszy związany był z podróżą do Kamerunu.

SW

Czytaj też: 

Lubię to! Skomentuj146 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości