Nowy program 12 000 plus. Minister Maląg zaskoczyła swoimi słowami o świadczeniu

_Alicja_ / Pixabay
_Alicja_ / Pixabay
Kapitał opiekuńczy dla rodziców to nowy program socjalny przygotowany przez rząd. W ramach świadczenia rodzice mogą dostać nawet 12 000 zł. Minister Marlena Maląg tłumaczyła szczegóły w programie "Jastrzębowski wyciska".

Młodzi rodzice mogą dostać pieniądze z tzw. kapitału opiekuńczego. Wpłynęło już 275 tys. wniosków.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może zyskać?

- My nie rozdajemy tych pieniędzy, my inwestujemy w rodzinę, [...] aby zmienić negatywne trendy demograficzne - stwierdziła Marlena Maląg w rozmowie z Salonem24.

- Aby młodzi ludzie mogli podejmować decyzje o tym, że wchodzą w związek małżeński, że rodzą się dzieci, tak bardzo oczekiwane, to musi być przez państwo prowadzona stabilna polityka prorodzinna - wymieniała Maląg - A to są działania długofalowe, konsekwentne, dlatego też my z pełną determinacją wykonujemy artykuł 18. konstytucji [...] Troszczymy się o małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, troszczymy się o rodzicielstwo, macierzyństwo - dodała.

Zobacz: Polak brutalnie zamordowany w Londynie. Aż trudno uwierzyć w tożsamość mordercy

MInister stwierdziła również, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to program "na miarę potrzeb". Jest to, jak mówi, kontynuacja programów społecznych realizowanych od 6 lat przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Celem tego programu jest stworzenie warunków dla rodziców pozwalających im łączyć pracę z życiem rodzinnym.

- Program jest przeznaczony dla tych rodziców, którzy mają drugie lub kolejne dziecko w okresie od ukończonego 12. miesiąca życia do 36. miesiąca życia - wyjaśniła minister.

Jak otrzymać pieniądze ze świadczenia?

Aby otrzymać świadczenie z programu rodzic powinien złożyć elektroniczne wnioski poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), ZUS, Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Do wyboru są dwie możliwości - pobieranie świadczenia przez rok po tysiąc złotych każdego miesiąca lub pobieranie świadczenia w wysokości 500 zł przez dwa lata.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka