Pojawił się nowy wariant koronawirusa - połączenie Delty z Omikronem

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay
Na Cyprze odkryto 25 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa. To połączenie Delty i Omikrona, które naukowcy nazwali roboczo "Deltakronem".

Nowa mutacja

Odkrycia dokonał Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim i kierownik Laboratorium Biotechnologii i Wirusologii Molekularnej, oraz jego zespół, donosi Bloomberg.

- Znaleźliśmy ten szczep, który jest kombinacją tych dwóch - Omikrona i Delty – powiedział Kostrikis w wywiadzie dla Sigma TV. Odkrycie nazwano „Deltakron” ze względu na identyfikację sygnatur genetycznych podobnych do omikronów w genomach delta.

Kostrikis i jego zespół zidentyfikowali dotychczas 25 takich przypadków. Wygląda na to, że mutacja jest dość niebezpieczna. Jak odkryto, infekcja skojarzona występuje częściej wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 w porównaniu z pacjentami niehospitalizowanymi

Sekwencje 25 przypadków Deltakrona zostały przesłane do GISAID, międzynarodowej bazy danych, która śledzi zmiany w wirusie.

Omikron wcale nie jest łagodny

Według badania francuskich naukowców wariant koronawirusa Omikron może być o 105 proc. bardziej zakaźny niż poprzedni zidentyfikowany szczep, Delta - poinformował portal Euronews, powołując się na badanie francuskich badaczy.

Pierwsze badania Omikronu wykazały, że jest on bardziej zakaźny i bardziej odporny na leczenie niż inne warianty koronawirusa, a także że powoduje łagodniejszy przebieg Covid-19 w porównaniu z poprzednimi szczepami. Ponadto wariant ten łatwiej atakuje górne drogi oddechowe niż Delta, ale jest mniej skuteczny w infekowaniu płuc. Te spostrzeżenia mogą pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego jest bardziej zakaźny, a jednocześnie powoduje niższą śmiertelność w porównaniu z Deltą - zauważa Euronews.

Jednocześnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w tym tygodniu przed określaniem Omikronu jako "łagodny", wskazują, że odnotowywane jest "tsunami zakażeń", paraliżujące systemy opieki zdrowotnej na całym świecie.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj92 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości