Minister Czarnek ujawnił treść swojej rozmowy z kurator Nowak

Fot. gov.pl
Fot. gov.pl
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie Radia Maryja zdradził treść swojej rozmowy z małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak na temat szczepień przeciwko COVID-19.

Czarnek: zadzwoniłem do Barbary Nowak

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak nazwała w piątkowej rozmowie z Radiem Zet szczepienia przeciwko COVID-19 "eksperymentem" i opowiedziała się przeciwko wprowadzeniu takiego obowiązku dla nauczycieli.

Czarnek wyjaśnił, że "wczoraj po tej wypowiedzi pani kurator Barbary Nowak, którą niezwykle cenię i szanuję, zadzwoniłem do niej po to, żeby zwrócić uwagę na to, że im mniej wypowiadamy się w sprawach, które nie należą do właściwości naszego działania i do naszych kompetencji (...), tym lepiej dla całości sprawy" – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Zaznaczył, że "pani kurator przyjęła moją interpretację jej wypowiedzi i natychmiast zareagowała, stwierdzając, że rzeczywiście nie jest dobrze, jeśli jako historyk z wykształcenia, a nie medyk, wypowiada się o szczepionkach, czyli w sprawach stricte medycznych".

"Słowo "eksperyment" uznałem za szkodliwe"

Minister edukacji i nauki powiedział także, że na temat szczepień "w sposób stricte medyczny wypowiadać nie chcę". - Nie jest moją rolą, aby weryfikować teraz osiągnięcia naukowców, co do tego, jakie ma zastosowanie i jakie ma ewentualne skutki szczepionka. I na pewno nie jestem tym człowiekiem, który mógłby powiedzieć, że jest to eksperyment - wskazał.

Jak podkreślił Przemysław Czarnek, "w tym sensie uznałem tę część wypowiedzi pani kurator Barbary Nowak, to jedno słowo z jej wypowiedzi, za wypowiedź szkodliwą, z czym pani kurator się zgodziła, przedstawiając następnie swoje stanowisko w mediach społecznościowych".

- Mamy różne zdania. O nich trzeba mówić w sposób kulturalny i rozsądny. Rozsądku trzeba nam wszystkim – stwierdził szef MEiN.

Fala krytyki po wypowiedzi małopolskiej kurator

Wypowiedź małopolskiej kurator skrytykował minister zdrowia Adam Niedzielski, który ocenił, że takie osoby jak Barbara Nowak "nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację".

Nowak napisała później na Twitterze, iż "mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne" nie powinna się wypowiadać na temat szczepionki. W piątek wieczorem w rozmowie z PAP kurator zapewniła, że nie kwestionowała zasadności szczepień, jednak - jak dodała - każdy człowiek musi mieć prawo do wolnego wyboru. Przyznała, że sama zaszczepiła się przeciwko COVID-19.

Rzecznik rządu, pytany był podczas konferencji prasowej o ewentualną dymisję Barbary Nowak. - Nie znam decyzji personalnych w tym zakresie, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć. Na razie taka decyzja nie zapadła. Nie wiem czy zapadnie – powiedział Piotr Müller.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości