Wścieklizna na Mazowszu. RCB ostrzega. Czy jest się czego bać?

fot. canva
fot. canva
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców Mazowsza z powiatów zagrożonych wścieklizną przed jej nowymi przypadkami. Czy jest się czego bać?

"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - SMS tej treści otrzymali mieszkańcy Mazowsza z zagrożonych obszarów.

Alert jest we wtorek systematycznie rozsyłany przez operatorów do abonentów przebywających w Warszawie i Radomiu oraz powiatach: otwockim, garwolińskim, kozienickim, radomskim, zwoleńskim, wołomińskim, mińskim, warszawskim zachodnim.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego o zagrożeniu wścieklizną obszar zagrożony w Warszawie dotyczy dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka do ul. Radzymińskiej.

Czytaj też: Proponuje leczenie koronawirusa amantadyną. Teraz zakłada partię

Czy trzeba się bać wścieklizny?

Wścieklizna jest dla zwierząt śmiertelna. Nie dotyczy ona wyłącznie dzikich zwierząt, takich jak dziki, wilki, wiewiórki, nietoperze. Zakażone mogą być również zwierzęta domowe — koty i psy. Dlatego mamy obowiązek szczepienia zwierząt domowych przeciw wściekliźnie. W rejonach zagrożonych występowaniem tej choroby lub na terenach, gdzie potwierdzono przypadki zakażenia, zakazuje się też puszczania zwierząt domowych wolno — psy powinny być na spacerach przypięte do smyczy, a koty nie powinny samowolnie chodzić po okolicy - trzeba je trzymać w domu.

W przypadku ludzi wiele zależy od czasu, jaki upłynie od zakażenia wirusem do udzielenia pomocy. Jednak rokowania w przypadku tej choroby są niekorzystne. Umiera niemal 100 proc. zakażonych ludzi. Opisano zaledwie kilkanaście przypadków, w których udało się wyleczyć osoby chore na wściekliznę.

Czytaj też: Człowiek z sercem świni. To nie pierwszy taki zwierzęcy przeszczep

Co robić, jeśli ugryzło Cię wściekłe zwierzę?

Niezwykle ważna jest szybka reakcja tuż po ugryzieniu, opluciu, zadrapaniu przez zwierzę, które może mieć wściekliznę. Jeśli doszło do takiego kontaktu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jeśli nie wystąpiły jeszcze objawy wścieklizny, podejmuje się próbę uodpornienia bierno-czynnego, polegającą na podaniu antytoksyny i serii szczepionek. W chwili wystąpienia objawów może być za późno na pomoc. Objawy szybko narastają i stan chorego się pogarsza.

Jakie są objawy wścieklizny?

Okres inkubacji, czyli czas od zakażenia do wystąpienia objawów, może trwać 3-8 tygodni lub dłużej.

Pierwsze objawy wścieklizny to:

  • bóle głowy,
  • gorączka,
  • nudności,
  • niepokój,
  • podniecenie,
  • obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia.

Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.

Polecamy:


KJ

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości