Anna Moskwa, minister środowiska i klimatu. Fot. PAP
Anna Moskwa, minister środowiska i klimatu. Fot. PAP

Dodatek osłonowy trafi do milionów rodzin. Ogromna popularność wsparcia

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
Po dodatek osłonowy, który pozwoli odciążyć gospodarstwa domowe od drastycznych podwyżek za energię, zgłosiło się już aż 7 mln rodzin. Anna Moskwa - minister klimatu i środowiska - poinformowała o miliardach złotych, które zostaną przelane dla najbardziej potrzebujących.

- To 4,7 mld złotych trafi do prawie 7 mln polskich obywateli bezpośrednio do kieszeni polskich rodzin. Wnioski można składać w najbliższej gminie. Czasami jest to ośrodek pomocy społecznej, czasami ośrodek pomocy rodzinie. To gmina decyduje, która instytucja, który podmiot te wnioski będzie rozpatrywał - tłumaczyła dziś na konferencji prasowej minister Moskwa.  

Zobacz: Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier Morawiecki ogłosił kolejne obniżki podatków

- Po tygodniu funkcjonowania dodatku widzimy, że cieszy się bardzo dużą popularnością. Obywatele z zainteresowaniem podeszli do tego instrumentu i oceniają go bardzo pozytywnie - dodała. Jak oświadczyła, np. w samym Białymstoku zgłosiło się po dodatek osłonowy 500 gospodarstw, zaś w Świdniku utworzony punkt przyjęć wniosków skoncentrowany tylko na to świadczenie.  

Czytaj: Kościński o problemach z Polskim Ładem. Nieścisłości będą skorygowane

Dodatek osłonowy w liczbach

Ustawa o dodatku osłonowym, na mocy której gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, udzielane będzie świadczenie mające złagodzić skutki podwyżek cen energii i gazu.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób).

W sytuacji, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25 proc.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 złotych.  

Nie przegap: Konfederacja założyła nowe konto na Facebooku. "To społeczność powinna decydować"

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka