Dodatek osłonowy trafi do milionów rodzin. Ogromna popularność wsparcia

Anna Moskwa, minister środowiska i klimatu. Fot. PAP
Anna Moskwa, minister środowiska i klimatu. Fot. PAP
Po dodatek osłonowy, który pozwoli odciążyć gospodarstwa domowe od drastycznych podwyżek za energię, zgłosiło się już aż 7 mln rodzin. Anna Moskwa - minister klimatu i środowiska - poinformowała o miliardach złotych, które zostaną przelane dla najbardziej potrzebujących.

- To 4,7 mld złotych trafi do prawie 7 mln polskich obywateli bezpośrednio do kieszeni polskich rodzin. Wnioski można składać w najbliższej gminie. Czasami jest to ośrodek pomocy społecznej, czasami ośrodek pomocy rodzinie. To gmina decyduje, która instytucja, który podmiot te wnioski będzie rozpatrywał - tłumaczyła dziś na konferencji prasowej minister Moskwa.  

Zobacz: Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier Morawiecki ogłosił kolejne obniżki podatków

- Po tygodniu funkcjonowania dodatku widzimy, że cieszy się bardzo dużą popularnością. Obywatele z zainteresowaniem podeszli do tego instrumentu i oceniają go bardzo pozytywnie - dodała. Jak oświadczyła, np. w samym Białymstoku zgłosiło się po dodatek osłonowy 500 gospodarstw, zaś w Świdniku utworzony punkt przyjęć wniosków skoncentrowany tylko na to świadczenie.  

Czytaj: Kościński o problemach z Polskim Ładem. Nieścisłości będą skorygowane

Dodatek osłonowy w liczbach

Ustawa o dodatku osłonowym, na mocy której gospodarstwom domowym, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym, udzielane będzie świadczenie mające złagodzić skutki podwyżek cen energii i gazu.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r., a jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób).

W sytuacji, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest: kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to wysokość dodatku osłonowego powiększana jest o 25 proc.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 złotych.  

Nie przegap: Konfederacja założyła nowe konto na Facebooku. "To społeczność powinna decydować"

GW

Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka