fot. Flickr/premierrp
fot. Flickr/premierrp

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Premier Morawiecki ogłosił kolejne obniżki podatków

Redakcja Redakcja Tarcza antykryzysowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 103
Rząd przyjął założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, o czym poinformował premier Mateusz Morawiecki. Wprowadza ona m.in. obniżenie VAT-u na paliwa i autogaz oraz wprowadzenie zerowego VAT-u na żywność.

Szef rządu podczas konferencji prasowej poinformował o nowych działaniach antyinflacyjnych, jakie zamierza podjąć rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0.


Tarcza antyinflacyjna 2.0 - co się w niej znalazło? 

- Już od 1 lutego na 6 miesięcy wdrażamy kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. Na pylonach na stacjach Polacy zobaczą za 3-4 tygodnie niższe ceny - powiedział premier. Wyjaśnił, że liczy na spadek cen o 60 gr na litrze. Kolejny krok to całkowite zwolnienie gazu z podatku VAT.

image
fot. KPRM

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tego roczny to może być 6-7 mld zł, ale jest to bardzo ważne i apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują produktami żywnościowymi o obniżenie cen o 5 zł - dodał premier i przekonywał, że pozwoli to zostawić w portfelu przeciętnej polskiej rodziny 45 zł miesięcznie.

image

Do zera obniżony zostanie także VAT na nawozy, by ograniczyć skalę podwyżek wynikających ze wzrostu cen nawozu, co jest pokłosiem podwyżek cen gazu.

image

Ponadto przez kolejne 4 miesiące obowiązywać będzie niższy VAT - na poziomie 5 proc. - na energię elektryczną i ciepło systemowe. Co istotne tarcza 2.0 ma rozwiązań problem, którego rząd nie przewidział w tarczy 1.0, czyli objęciu mieszkań skupionych we wspólnotach i spółdzielniach możliwością korzystania z gazu po cenach dla gospodarstw domowych. Łączny koszt wszystkich tych rozwiązań dla budżetu ma wynieść 15 mld zł.

image

image

Tarcza antyinflacyjna - czym jest?

W ramach pierwszej tarczy antyinflacyjnej, która weszła w życie w dwóch etapach - od 20 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r. obniżona została akcyza na paliwo, co spowodowało spadek ceny litra benzyny o ok. 30 gr. Od początku stycznia obniżone zostały też podatki nałożone na nośniki energii i prąd, aby złagodzić podwyżkę cen, która wyniosła ok. 20 proc. W ramach obniżek rząd zdecydował też o spadku VAT-u na gaz ziemny i ciepło systemowe z 23 proc. do 8 proc.


Tarcza antyinflacyjna wprowadziła też tzw. dodatek osłonowy, który w wysokości od 400 zł do 1150 zł trafi do ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Łączny koszt pierwszej tarczy to około 10 mld zł.

Polecamy:


KJ

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj103 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka