Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr/premierrp
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr/premierrp

Plan rządu na walkę z drożyzną. Tarcza antyinflacyjna i tańszy węgiel

Redakcja Redakcja Tarcza antykryzysowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Obowiązująca do 31 lipca tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona najprawdopodobniej o 3 miesiące - powiedział we wtorek wiceminister finansów Piotr Patkowski. Z kolei sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że rząd przygotowuje projekt ustawy mającej na celu ułatwienie kupna m.in. węgla.

Tarcza będzie przedłużona

W Polsat News Patkowski poinformował, że tarcza antyinflacyjna, obecnie obowiązująca do 31 lipca, będzie przedłużona najprawdopodobniej o 3 miesiące.


Dopóki inflacja będzie się utrzymywała na podwyższonym poziomie, dopóty tarcza będzie przedłużana

– dodał.

Polecamy:

BGK pomaga leasingobiorcom, którzy tracą z powodu wojny na Ukrainie

Mieszkanie bez wkładu własnego. BGK podpisał umowę z kolejnym wielkim bankiem

Pytany o to, do jakiego poziomu inflacja musiałaby spaść, by tarcza nie była dalej wydłużana, Patkowski stwierdził, że jest za wcześnie, by mówić o kryteriach. – Na razie działamy tak, by inflacja rosła wolniej miesiąc do miesiąca niż w ostatnich kwartałach. Myślę, że schładzanie inflacji to perspektywa trzeciego, może czwartego kwartału tego roku. Wtedy będziemy obserwowali dalsze procesy. Teraz jest za wcześnie, by mówić o wygaszaniu tarczy – przekazał wiceszef MF.

Do końca lipca w ramach tzw. pierwszej tarczy antyinflacyjnej obowiązuje obniżona stawka podatku akcyzowego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG, zwolnienie z podatku akcyzowego energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw. 

Do końca lipca działa również druga tarcza antyinflacyjna, która obniża stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa.

Sobolewski o cenach energii

W środę rano w radiu Plus Sobolewski zapytany został m.in. o wzrost cen energii.

Nie jesteśmy samotną wyspą w Europie czy na świecie. Mamy sytuację za naszą wschodnią granicą, która powoduje destabilizację całkowitą, zarówno cen energii, paliw płynnych i na rynkach gospodarczych, ekonomicznych, na to mamy odpowiedzi, są tarcze antyinflacyjne


– powiedział.

Poinformował, że "jest w tej chwili przygotowywana ustawa, która pomoże, ułatwi kupno m.in. węgla". Dopytywany, kiedy projektem zajmie się parlament, Sobolewski odpowiedział, że na trwającym od środy posiedzeniu Sejmu na pewno nie uda się już wprowadzić ustawy. – Ale na najbliższym będzie projekt przedstawiony i mam nadzieję, że w trybie szybkim zostanie przyjęty i wprowadzony w życie – zaznaczył. Kolejne posiedzenie izby zaplanowane jest w dniach 22-23 czerwca.

Sobolewski dopytywany o szczegóły projektu oraz - że według słów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy projekt nie będzie dotyczył dopłat dla osób ogrzewających domy za pomocą węgla, tylko dopłat dla składów węgla, by mogły go taniej sprzedawać - odparł, że nie chce wchodzić w szczegóły i w rolę minister Moskwy.

– To będzie przedstawione, mam nadzieję, że będzie to uregulowane tak, by ludzie mogli kupić węgiel w cenie niewiele różniącej się od tej, za którą mogli kupić węgiel przed tym kryzysem, przed tym jak zaczęła cena węgla nagle rosnąć – zaznaczył.

Węgiel po "akceptowalnej cenie"

Na wtorkowej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa - wraz z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem - mówiła m.in. o problemie z dostępnością węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Zapowiedziała, że aby więcej węgla mogło trafić do gospodarstw domowych, przekierowany zostanie cały polski węgiel, jaki jest dostępny - zwiększając też wydobycie - "właśnie do PGG, za pomocą sklepu, za pomocą składów, za pomocą pośredników". Minister dodała, że w ostatnim czasie niektórzy pośrednicy wykorzystali trudną sytuację do spekulacji cenowych, podwyższając cenę za węgiel.

Poinformowała ponadto, że rząd wspomoże też sprzedawców, którzy będą oferować węgiel po "akceptowalnej cenie". – Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej - na dzisiaj to jest ta cena którą oferuje PGG, cena najniższa na rynku. Jeśli te podmioty zdecydują się po takiej cenie dostępne zapasy przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. O kwotach będziemy mówili w najbliższych dniach – poinformowała.

KW

Czytaj dalej:

Bank centralny Ukrainy nie miał wyjścia, wdrożono radykalne środki. Najwyżej w Europie

Przekop Mierzei Wiślanej zalany wodą. Inwestycja jest już na ostatniej prostej

Od Tallina do Sofii w 24 godziny - korzyści z Trójmorza dla Polski

Inflacja znów przyspiesza. GUS podał dane za maj

Są wyniki drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Kto otrzyma dofinansowanie?

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj19 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka