Automat ZUS się pomylił? Fot. PAP/Canva
Automat ZUS się pomylił? Fot. PAP/Canva

Ogromne zamieszanie w ZUS. Sprawa jest załatwiana po cichu

Redakcja Redakcja Tarcza antykryzysowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Przedsiębiorcy, które korzystali ze wsparcia finansowego w ramach Tarcz Antykryzysowych, mogą spodziewać się kontroli. Za kontrolami pójdą decyzje ZUS ws. zwrotu otrzymanych funduszy. Takie informacje podaje portal prawo.pl.

Będzie kontrola Tarcz Antykryzysowych?

Zdaniem Prawo.pl w wielu przypadkach pomoc otrzymały firmy, którym się ona nie należała. „Zdaniem prawników najbliższe lata to będą batalie sądowe” - podaje branżowy serwis.

W każdym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utworzono już specjalne zespoły pracowników. Mają skontrolować Tarcze Antykryzysowe, a w szczególności świadczeń postojowych.


"Wszystko odbywa się dyskretnie"

– Wszystko odbywa się dyskretnie, ponieważ jest okres wyborczy i przedsiębiorcy mogliby się zdenerwować, gdyby otrzymali powiadomienia. Prace zespołów miały nabrać tempa w sierpniu, ale zostało to przesunięte na wrzesień, a teraz niektóre działania zostały ponownie przełożone. Na razie pracownicy otrzymują niewielkie listy podmiotów do sprawdzenia. Czekamy na pełną listę od centrali ZUS – mówi anonimowy pracownik ZUS.

Jego zdaniem centrala nie chce na razie udostępniać pełnej listy. Dlaczego? Wyciek ewentualnych informacji o konieczności sprawdzenia paru tysięcy firm w danym województwie lub powiecie wyciekła mógłby wywołać niezłą burzę.


Problem dotyczy głównie świadczeń postojowych

Z informacji Prawo.pl wynika, że problem dotyczy głównie świadczeń postojowych. Są one jednym z elementów Tarcz Antykryzysowych, o których mowa w art. 15zq ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzenie może lecz nie musi pociągać za sobą ewentualny zwrot środków.

ZUS chce sprawdzić, czy systemy automatyczne (algorytmy), które wykorzystano do przyjmowania wniosków, działały poprawnie i czy wypłaty otrzymali przedsiębiorcy, którzy faktycznie mieli prawo do tej pomocy, oraz czy kwoty wypłacone były prawidłowe - podaje prawo.pl.

KW

Źródło zdjęcia: Automat ZUS się pomylił? Fot. PAP/Canva

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka