Tarcze podniosły poziom aktywności zawodowej.
Tarcze podniosły poziom aktywności zawodowej.

Jak skuteczne są rządowe tarcze? Wyjawia szef PFR Paweł Borys

Redakcja Redakcja Tarcza antykryzysowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa PFR przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej - ocenił w czwartek prezes PFR Paweł Borys.

- Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa PFR skutecznie nie tylko ochroniły rynek pracy w trakcie pandemii (3 najniższe bezrobocie w UE), ale przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej dzięki pomocy kierowanej do firm, a nie transferom takim jak w USA do bezrobotnych -  napisał w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys na Twitterze. 


Jak zmieniała się aktywność zawodowa

Odniósł się do wpisu na profilu PKO Research, na którym ekonomiści PKO BP przedstawili wykres, pokazujący zmianę aktywności zawodowej w krajach UE w III kw. 2021 r. w stosunku do IV kw. 2019 r.

„Stopa aktywności zawodowej w Polsce w 3q21 w grupie wiekowej 20-64 wzrosła najsilniej wśród wszystkich państw UE. Choć częściowo mogła przyczynić się do tego zmiana metodyki BAEL w Polsce w 1q21, to wzrost zatrudnienia i tak robi wrażenie” – podano na profilu PKO BP. Dane zaprezentowane przez PKO BP zostały zaczerpnięte z Eurostatu.

Wcześniej na Twitterze cytował je zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzeja Kubisiaka. - Według najnowszych danych Eurostat w okresie pandemii COVID19 Polska odnotowała największą poprawę wskaźnika zatrudnienia ze wszystkich krajów UE – czytamy. 


Zobacz: Budka komentuje incydent z Sienkiewiczem w Sejmie: Filmiki pisowskich trolli

Polska przed Holandią i Słowacją

Z danych zaprezentowanych przez wiceszefa PIE wynika, że zmiana wskaźnika zatrudnienia w Polsce według środowego Eurostatu wyniosła 2,4 pkt. proc. Polska wyprzedziła Holandię (zmiana o 2,3 pkt. proc.) oraz Słowację (wzrost o 2 pkt. proc.). Średnio w UE wyniósł ledwie 0,1 pkt. proc. W rezultacie wskaźnik zatrudnienia w Polsce w III kw. 2021 r. wyniósł 75,7 proc. i był wyższy niż w Irlandii (75,2 proc.) oraz od średniej unijnej (73,5 proc.) Najwyższy wskaźnik jest w Holandii – 82,6 proc., najniższy we Włoszech, gdzie wyniósł 63,1 proc.

„Po 30 latach uzasadnionych zmartwień nt. niskiego poziomu zatrudnienia, Polska przegoniła teraz średnią unijną i pobiła nawet Irlandię "druga Irlandia". To historyczny sukces, warty celebrowania, chociaż dalej jeszcze wiele do zrobienia” – komentował pozytywne dane ekonomista w Banku Światowym Marcin Piątkowski.  WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka