Facebook/Donald Tusk
Facebook/Donald Tusk

Mocne wystąpienie Tuska. "Nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom"

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 175
Donald Tusk w bardzo ostrych słowach zwrócił się do partii rządzącej w związku z rezygnacją kilkunastu członków Rady Medycznej, którzy doradzali jak postępować w związku z epidemią koronawirusa.

Przewodniczący PO Donald Tusk wygłosił w piątek oświadczenie, zamieszczone na portalach społecznościowych PO. Skomentował w nim fakt rezygnacji większości członków Rady Medycznej przy premierze.

Tusk w ostrych słowach o działaniach PiS

"Rozpadła się Rada Medyczna, która doradzała, albo raczej miała doradzać polskiemu rządowi w walce z pandemią" - powiedział Tusk.

Zwrócił uwagę, że członkowie rady w uzasadnieniu napisali, iż z narastającą frustracją przyjmowali brak politycznych możliwości wprowadzania sprawdzonych w świecie metod w walce z pandemią.

"Proszę państwa, od początku pandemii ten rząd, Morawiecki, Kaczyński przedkładali własny polityczny interes, a niektórzy także własne brudne polityczne interesy ponad zdrowie i życie obywateli" - podkreślił.

Zobacz: Mariusz Z. zatrzymany. Sąd zdecydował o areszcie warunkowym dla dziennikarza

Zwrócił uwagę, że umarło już ponad 100 tysięcy Polek i Polaków, umiera najwięcej Polek i Polaków od czasów II wojny i jest to największa polska tragedia od końca wojny.

"Odpowiadają za to politycy, którzy nie słuchali rekomendacji przez siebie powołanej Rady Medycznej, swoich lekarzy, swoich ekspertów, bo ważniejszy dla nich był PR-owski, a czasami finansowy interes" - oświadczył Tusk.

"Nie macie prawa spojrzeć Polakom w oczy"

"Jeszcze przez jakiś czas będziecie rządzić, ale już dziś nie macie prawa spojrzeć w oczy Polakom. Odpowiecie za to, za tę niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi, tylko dlatego, że nie mieliście odwagi albo nie mieliście interesu w tym, by respektować rady powołanej przez siebie Rady Medycznej, wszyscy będziemy o tym pamiętać" - mówił lider PO.

Działania rządu skrytykował również na swoim Twitterze Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Dymisja 13 członków Rady Medycznej potwierdza, że walką z koronawirusem nie zarządzają lekarze tylko sondaże. Minister zdrowia skapitulował, rząd nie ma większości do przegłosowywania ustaw. Totalna władza w walce z pandemią poniosła totalną klęskę!" - czytamy.

Ostro całą sprawę skrytykowała również posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic:

"Rada Medyczna przy premierze Morawieckim rozpadła się. Teraz PiS nie musi już posiłkować się autorytetami. Na czele Rady niech stanie kuratorka Nowak z Krakowa, miejsca lekarzy zastąpią szeptuchy, a za propagandę odpowiadać będzie duet Janusz Kowalski & Anna Siarkowska.


Członkowie Rady Medycznej mieli dość

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało w piątek z doradzania rządowi w sprawie epidemii. "W dniu 14 stycznia 2022 roku zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP.

Zobacz: Członkowie Rady Medycznej mają dość. Nie chcą już doradzać rządowi ws. epidemii

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków rady

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj175 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka