W sobotę będzie jeszcze gorzej. Wiceminister Kraska ujawnił liczbę zakażeń

Waldemar Kraska nie ma dobrych informacji na temat pandemii. Fot. Polsat News
Waldemar Kraska nie ma dobrych informacji na temat pandemii. Fot. Polsat News
- Myślę, że w sobotę przekroczymy barierę 40 tys. nowych zakażeń - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Urzędnik potwierdził też, że Omikron zaczyna się coraz bardziej rozpowszechniać w Polsce.

- Jeżeli chodzi o liczbę zakażeń, na pewno tych nowych przypadków będzie coraz więcej. Myślę, że sobota będzie dniem, kiedy przekroczymy kolejną barierę, czyli 40 tys. nowych przypadków. Te wyniki, które spływają w tej chwili na to wskazują - ujawnił w Polsacie News Kraska. 

Zdaniem wiceministra zdrowia, zakażeń będzie o wiele więcej w kolejnych dniach. Według czarnego scenariusza, o którym mówił dziś Adam Niedzielski, można się spodziewać nawet 100-140 tys. zakażeń koronawirusem na dobę. 

Zobacz: 

Trzecia dawka Pfizera i Moderny a skuteczność. Są najnowsze wieści z USA

Tajemnicza dymisja w resorcie zdrowia. Odchodzi ważny urzędnik

Rząd podjął decyzję. Nowe sposoby walki z Omikronem

- Najnowsze dane, które mam sprzed godziny, to jest 1548 nowych przypadków zakażenia Omikronem. To jest 30,5 proc. wszystkich zakażeń, czyli tu widzimy jak Omikron bardzo szybko wypiera poprzedni wariant Delta. Następne tygodnie na pewno będą z takimi dużymi wynikami - stwierdził Kraska. 

Rząd zdecydował o powszechnym testowaniu za darmo w aptekach od 27 stycznia, pracy zdalnej w administracji tam, gdzie to możliwe, zwiększeniu bazy łóżek covidowych i obowiązkowym badaniu seniorów po 60. roku życia, którzy otrzymali pozytywne wyniki. Lekarze POZ mają nawet przyjść do domu chorego w ciągu dwóch dni od uzyskania dodatniego testu. - Na jedną przychodnię będzie przypadać jeden pacjent z dodatnim wynikiem. Mam nadzieję, że senior zostanie przez lekarza rodzinnego zbadany - podkreślił Kraska. 

Inną decyzją premiera i ministra zdrowia było skrócenie kwarantanny do 7 dni od 24 stycznia. 

- Pojawiają się takie głosy ekspertów, również z krajów Europy Zachodniej, żeby kwarantannę zupełnie znieść. Na tę chwilę zdecydowaliśmy się, aby ją skrócić. Kolejne decyzje będą zależeć od tego, jaka będzie sytuacja epidemiologiczna, ale także ile osób będzie w kwarantannie. Niczego nie wykluczamy w tym momencie - powiedział Kraska. 

GW

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości