Komisja zadecydowała ws. immunitetu Mariana Banasia

Marian Banaś. fot. PAP/Rafał Guz
Marian Banaś. fot. PAP/Rafał Guz
Komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu szefowi NIK.

Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu szefowi NIK Marianowi Banasiowi, za głosowało 9 posłów, przeciw - 7 - poinformował przewodniczący tej komisji Kazimierz Smoliński (PiS).

Czytaj więcej: Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez szefa NIK

Uchylenie immunitetu Mariana Banasia

W środę rano sejmowa komisja regulaminowa ponownie zajęła się wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK. Śledczy chcą postawić Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

- Komisja zdecydowała o przyjęciu wniosku stosunkiem głosów 9 do 7 - powiedział dziennikarzom Smoliński po zakończeniu zamkniętej części środowego posiedzenia komisji.

Jak dodał teraz sprawa trafi do marszałek Sejmu Elżbiety Witek i "Prezydium Sejmu zdecyduje dalej, co z tym wnioskiem będzie".

Oświadczenie Mariana Banasia

Wczoraj sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zajmowała się wnioskiem o uchylenie immunitetu Banasiowi. Z relacji szefa NIK wynika, że nie otrzymał prawa do zabrania głosu i dlatego demonstracyjnie opuścił posiedzenie.  Banaś wydał wczoraj oświadczenie.

- Przez ostatnie dwa i pół roku stałem się celem bezwzględnych ataków służb specjalnych i związanych z nimi światem mediów. Byliście państwo zalewani kłamstwami na temat mnie i mojej rodziny. W całej tej nagonce chodziło tylko o jedno: aby przedstawić mnie jako złego człowieka - oświadczył Banaś.

- W tej grze, która toczy się na państwa oczach, nie chodzi o Mariana Banasia i jego najbliższych. Tu chodzi o Najwyższą Izbę Kontroli, ostatnią w pełni niezależną, konstytucyjnie umocowaną instytucję, która może patrzeć rządzącym na ręce. A celem, jaki postawiła sobie partia rządząca, jest usunięcie mnie z Najwyższej Izby Kontroli, bo to ja nie pozwalam, aby raporty Najwyższej Izby Kontroli były manipulowane na korzyść władzy - ogłosił Banaś. 


Polecamy:

KJ


Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka