Sondaż pokazał, dlaczego Polacy nie chcą się szczepić. Niektóre powody zadziwiają

fot. PAP/EPA/Enric Fontcuberta
fot. PAP/EPA/Enric Fontcuberta
Według sondażu "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM Polacy odmawiają szczepienia, bo uważają, że szczepionki są niebezpieczne. Ale to nie wszystko. Niektórzy twierdzą, że epidemii w ogóle nie ma. Inni nie szczepią się przez brak zaufania do nauki.

Do tej pory zaszczepiło się ok. 56 proc. obywateli naszego kraju. To bardzo mało. Główny powód, dla którego część Polaków nie szczepi się przeciwko COVID-19, to niewiara w bezpieczeństwo szczepionek – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Czytaj też: Nie tylko Tusk tak pędzi. Minister jechał limuzyną 180 km/h

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Sondaż

Na zlecenie "DGP" i RMF FM United Surveys zapytało Polaków, co ich zdaniem jest głównym powodem odmowy. Na pierwszym miejscu – zarówno w grupie samych niezaszczepionych, jak i ogólnej– znalazła się niewiara w bezpieczeństwo szczepionki. W obu grupach wskazuje ją prawie 65 proc. badanych.

Ankietowani twierdzą, że Polacy odmawiają szczepienia, bo uważają, że preparaty są niebezpieczne, nie ma epidemii, a także z powodu braku zaufania do nauki.

"DGP" podnosi, że kwestia domniemanego braku bezpieczeństwa szczepionek pojawia się jako argument bez względu na miejsce zamieszkania czy wiek. Najbardziej jest to widoczne w grupie osób w wieku 50–59 lat oraz powyżej 70 lat, a najmniej wśród młodych.

Wśród ankietowanych, którzy się nie szczepili, hierarchia układa się inaczej. Ich zdaniem najważniejsze powody odmawiania szczepień, to – obok przekonania o braku bezpieczeństwa – znajomość kogoś, komu szczepienia zaszkodziły, oraz przekonanie, że to ogranicza ich wolność.

Polecamy:

KJ


Lubię to! Skomentuj156 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka