Co dalej z lex Hoc? Jest nowy projekt PiS ws. weryfikacji szczepień

Poseł PiS Czesław Hoc.
Poseł PiS Czesław Hoc.
Nowy projekt zastępujący lex Hoc jest już zgłoszony w Sejmie. Trwają ostatnie poprawki posłów PiS - potwierdził Czesław Hoc, twarz pomysłu weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców w dobie pandemii COVID-19.

Tak jak mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, zamiast projektu lex Hoc  w środę miał wpłynąć do laski marszałkowskiej projekt, który go zastąpi. Marszałek Elżbieta Witek poinformowała, że do Sejmu właśnie dotarła nowa ustawa ws. walki z pandemią. 

Zobacz: 

Onet uzyskał dostęp do bazy zaszczepionych. I podaje, kto się nie zaszczepił z PiS

Kobieta w bliźniaczej ciąży zmarła w Częstochowie. Lewica uderza w TK, szpital wyjaśnia

T-Mobile żąda od ZPP miliona złotych. Poszło o podatek CIT

Projekt Hoca już jest

- Projekt jest w Sejmie, ale nie ma jeszcze numeru, analizujemy go - przyznał Czesław Hoc. 

- Ideą projektu lex Hoc było propagowanie testowania, w tym nowym projekcie, właściwie to jest uzupełnienie tamtego projektu, też główną ideą jest testowanie - mówił Hoc. Jak dodał, chodzi nie tylko promocję testowania, ale też "o wewnętrzny imperatyw testowania".

- Forma projektu już jest, konsensus jest, dopracowujemy kwestie, które dadzą nam perspektywiczne i racjonalne przesłanki do zdecydowanych działań - wspomniał polityk PiS.  

Poprawiony lex Hoc

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 złożyła w Sejmie grupa posłów PiS na czele z posłem Czesławem Hocem.

Zapisano w nim m.in., że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji. Procedowanie rozpoczęło się w połowie grudnia 2021 roku, 15 grudnia odbyło się wysłuchanie publiczne. Zgodnie z założeniami przepisy miały "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

18 stycznia o projekcie ustawy pozyskiwanie wypowiedział się rząd, który ocenił, że "zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy". Rada Ministrów chciała koniecznie uzupełnić go o przepis, że finasowanie testów diagnostycznych – ok. 1 mld zł rocznie – pochodzić będzie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Natomiast dzień wcześniej, 17 stycznia, podczas konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że projekt tej ustawy jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa. Na przyjęcie lex Hoc czeka zdecydowana większość opozycji, na czele z PO i Lewicą. Przeciwna jest Konfederacja. 

GW

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka