Ceny gazu. PiS odrzucił poprawki Senatu. Tusk: Nie będzie ciepłej wody w kranie

Donald Tus. Fot. PAP
Donald Tus. Fot. PAP
Nie będzie ciepłej wody w kranie; PiS odrzucił poprawki Senatu, które miały chronić małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznymi podwyżkami cen gazu - podkreślił w środę szef PO Donald Tusk odnosząc się do decyzji Sejmu, który odrzucił senackie poprawki do tzw. ustawy gazowej.

Sejm odrzucił w środę najważniejsze zmiany, zaproponowane przez Senat do ustawy o ochronie odbiorców gazu. Chodzi o poprawki rozszerzające grono uprawnionych do korzystania z cen gazu regulowanych taryfami, m.in. o mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Posłowie przyjęli jedynie poprawki legislacyjno-redakcyjne. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Polecamy:

Co dalej z lex Hoc? Jest nowy projekt PiS ws. weryfikacji szczepień

Obraz kard. Stanisława Dziwisza z muchomorem na głowie trafił na aukcję WOŚP

Tusk o ciepłej wodzie w kranie

Decyzję sejmowej większości skrytykował w środę lider PO Donald Tusk. "Nie będzie ciepłej wody w kranie. PiS odrzucił poprawki Senatu, które miały chronić małe i średnie przedsiębiorstwa przed drastycznymi podwyżkami cen gazu" - napisał były premier na Twitterze.


W ostatnich dniach Tusk odwiedził szereg mniejszych miejscowościach w kilku regionach Polski, gdzie spotykał się z drobnymi przedsiębiorcami poszkodowanymi przez drastyczne podwyżki cen gazu. To właśnie po serii takich spotkań zapowiedział, że Koalicja Obywatelska zgłosi w Senacie poprawki, których celem będzie pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Ustawa o odbiorcach paliw gazowych

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz - obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie - korzystać będą mogli także inni wymienieni odbiorcy.

Mają to być:

- podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej,

- jednostki organizacyjne pomocy społecznej,

- noclegownie i ogrzewalnie,

- jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,

- podmioty systemu oświaty,

- uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą;

- podmioty prowadzące żłobki i przedszkola,

- kościoły i inne związki wyznaniowe,

- podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną,

- ochotnicze straże pożarne i spółdzielnie socjalne w zakresie ich podstawowej działalności.

Z ochrony taryfowej będą mogły skorzystać także inne niż uczelnie instytucje, które tworzą system szkolnictwa wyższego i nauki i realizują zadania polegające na działalności dydaktycznej i naukowo - badawczej.


Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami. Zarządcy mają składać oświadczenia, w których deklarują, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta będzie wyłączona z taryfowania.


Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia – 31 grudnia 2022 r. Cena ta ma charakter ceny maksymalnej, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy. Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania zamrożonych cen i stawek, będą podlegać karze w wysokości nie niższej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15 proc. przychodu. 

KW

Czytaj dalej:

Woś: NOT Fit For 55

Co dalej z lex Hoc? Jest nowy projekt PiS ws. weryfikacji szczepień

Obraz kard. Stanisława Dziwisza z muchomorem na głowie trafił na aukcję WOŚP

Ci, którzy otrzymali niższą pensję za styczeń mogą spać spokojnie. Będą wyrównania

Kobieta w bliźniaczej ciąży zmarła w Częstochowie. Lewica uderza w TK, szpital wyjaśnia

Lubię to! Skomentuj73 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka