Prezydent, PiS i opozycja razem. Dziś Rada Bezpieczeństwa Narodowego

bbn.gov.pl
bbn.gov.pl
Zagrożenie inwazją Rosji na Ukrainę będzie tematem Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która zbierze się w piątek o 13.00.

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ma dotyczyć sytuacji bezpieczeństwa w naszym regionie i będzie miało charakter niejawny. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział je po środowej wideokonferencji poświęconej sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO, w której uczestniczyli, oprócz Andrzeja Dudy, także prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premierzy Włoch Mario Draghi i Wielkiej Brytanii Boris Johnson, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Kto weźmie w niej udział?

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, zaproszenia na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego otrzymali m.in. przewodniczący klubów i kół parlamentarnych i to oni, bądź osoby przez nich wskazane mają reprezentować zarówno PiS, jak i opozycję na posiedzeniu RBN.

W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Z informacji PAP wynika, że zaproszenia do szefów klubów i kół zostały tak sformułowane, że mogą oni wskazać innego posła, by reprezentował ich na piątkowej naradzie

Przedstawicielem PiS ma być - jak wynika z informacji PAP - szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki.

Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską, zaproszenie otrzymał szef klubu KO Borys Budka, który nie podjął jednak jeszcze decyzji, czy uda się na posiedzenie RBN, czy upoważni do udziału np. któregoś z posłów specjalizujących się w tematyce międzynarodowej i kwestiach bezpieczeństwa.

W spotkaniu ma wziąć także udział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który liczy na to, iż prezydent przedstawi wszystkim siłom politycznym informację o tym, jak wyglądają obecnie relacje polsko-ukraińskie. Udział w spotkaniu zapowiedział też lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "W obliczu zagrożenia na Wschodzie i tego, co się dzieje na granicach rosyjsko-ukraińskiej i białorusko-ukraińskiej potrzebne jest współdziałanie opozycji oraz rządzących i silna pozycja Polski w UE, a także w NATO" - powiedział Kosiniak-Kamysz PAP. Jak poinformował szczegółowo do kwestii oczekiwań jego ugrupowania związanych z posiedzeniem RBN odniesie się w piątek podczas konferencji prasowej PSL-Koalicji Polskiej w tej sprawie przewidzianej na godz. 11.

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyć mają także m.in. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz i przewodnicząca koła Polski 2050 Hanna Gill-Piątek, którą tak, jak innych posłów opozycji interesuje przede wszystkim to, na ile Polska jest przygotowana na ewentualny konflikt na Ukrainie.

Zapowiadając w poniedziałek zwołanie RBN, prezydent Duda powiedział, że w piątek przekaże pełną informację "tak, żeby przedstawiciele wszystkich najważniejszych ugrupowań działających dzisiaj na scenie parlamentarnej w naszym kraju, w miarę możliwości pełną informację na temat sytuacji mieli". Wyraził nadzieję, że wszyscy zaproszeni na spotkanie "odpowiedzialnie stawią się, aby na temat bezpieczeństwa rozmawiać". Spotkanie rozpocznie się o 13.00.

PH


Czytaj też:


Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka