Michał Bulsa, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Michał Bulsa, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Fatalne informacje dla planujących kupno mieszkania. Spełniły się przypuszczenia

Redakcja Redakcja Nieruchomości Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Co dalej z cenami mieszkań? Osoby, które planują w najbliższym czasie inwestycje, powinny liczyć się ze sporym wzrostem cen. O ile?

Polski Związek Firm Deweloperskich ocenił, że inflacja, brak działek i nowe przepisy będą głównymi czynnikami przyczyniającymi się do dalszego wzrostu cen mieszkań. Jak zdrożeją nieruchomości?

Ceny mieszkań w górę

Według szacunków Związku mieszkania na rynku pierwotnym zdrożeją w tym roku od 7 do 10 proc.

Deweloperzy są zdania, że bieżący rok będzie należał do miast powiatowych - tam wciąż będzie rosła oferta nowych mieszkań i zrealizowanych zostanie większość transakcji.

Ceny mieszkań na mniejszych rynkach będą wzrastać w związku z wysoką inflacją i zmianami przepisów, które zwiększają koszty budowy.

W większych miastach istotnym czynnikiem będą według PZFD: przedłużające się procedury administracyjnych, brak działek, "sceptyczność urzędników" i coraz bardziej skomplikowane przepisy.

Inflacja, wzrost stóp procentowych...

Związek uwzględnił w swojej analizie prognozy inflacyjne i dalszy wzrost stóp procentowych. Wielką niewiadomą pozostaje jednak nadal to, jak będzie rozwijać się sytuacja na Ukrainie i jaki może mieć ona wpływ na mieszkaniowy.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka