Rząd zablokował Grodzkiemu wylot na Ukrainę? Polityk znalazł inny sposób

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. Twitter
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Fot. Twitter
Dziś marszałek Senatu miał lecieć do Kijowa, by odbyć spotkania z prezydentem Wołodymirem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem oraz ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. KPRM powołało się jednak na instrukcję HEAD, w której napisano, że jeśli nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa VIP-om, to podróży się nie organizuje.

Gdyby to dotyczyło kogokolwiek innego, kogo obowiązują przepisy HEAD, dokładnie byłaby ta sama decyzja. Jako szef kancelarii premiera, jestem ostatecznie odpowiedzialny za organizację tych lotów - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany przez Radio Zet o kulisy organizacji lotu maszyną rządową do stolicy Ukrainy. W dniach 17-18 lutego będzie tam przebywać marszałek Tomasz Grodzki. 

Oprócz rozmów z najważniejszymi ukraińskimi przywódcami, Grodzki wygłosi przemówienie na forum Rady Najwyższej Ukrainy i spotka się z przewodniczącym Rusłanem Stefanczukiem. Marszałek izby wyższej chce wyrazić solidarność z sąsiadem i zadeklarować wsparcie w obliczu możliwej agresji ze strony Rosji. Radio Zet poinformowało jednak, że Kancelaria Premiera odmówiła marszałkowi przelotu maszyną rządową. 

Zobacz: 

Czy istnieje wypalenie zawodowe wśród polityków? - ujawnia Zbigniew Girzyński

Renata Gabryjelska: "Dużo robiłam dla innych, a mało dbałam o siebie"

- Wczoraj otrzymałem informacje od Służby Ochrony Państwa, dotyczące realizacji lotów o statusie HEAD do Kijowa, które spowodowały, że zgodnie z art. 4 ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie, jako szef KPRM, musiałem podjąć decyzję o zablokowaniu realizacji tego przelotu. Poinformowałem o tym szefa Kancelarii Senatu i Pana Marszałka, jednocześnie deklarując, że oczywiście wszyscy senatorowie, którzy chcieliby polecieć do Kijowa, ale nie w statusie HEAD, tylko normalnym lotem, mogą zrealizować taki przelot i tutaj nie będzie najmniejszych problemów. Chodzi wyłącznie o Marszałka Senatu - przekazał Dworczyk. 

- Loty najważniejszych osób w państwie, loty o statusie HEAD, uregulowane są m.in. w ustawie o lotach najważniejszych osób w państwie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najważniejsze osoby w państwie i organizacja dla nich lotów jest obwarowana szeregiem przepisów, obostrzeń, w trosce oczywiście o bezpieczeństwo tych osób - dodał w Radiu Zet. 

Dworczyk w oświadczeniu zapewnił, że rząd udostępni Grodzkiemu, senatorom i wszystkim zainteresowanym podróżą do Kijowa samolot specjalny. Marszałek Senatu i jego delegacja nie skorzystali z tej propozycji, polecą maszyną rejsową. 

 

Nie przegap: 


GW


Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka