PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY

Ostrzał w obwodzie ługańskim. Ludzie chowają się w schronach

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 39
Miejscowości Szczastia i Wrubiwka w Donbasie są pod ostrzałem; mieszkańcy uciekli do schronów, uszkodzona została infrastruktura - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Szef władz obwodowych przekazał, że mieszkańcy Wrubiwki są bez prądu i gazu, ludzie uciekli do schronów. Uszkodzone zostały domy mieszkalne, a także gazociąg. Na razie nie ma możliwości, by przywrócić dostawy gazu, bo "ostrzały nie cichną" - alarmował Hajdaj.

Mieszkańcy odcięci od mediów

Mieszkańcy miasteczka Szczastia są bez dostaw wody, ogrzewania i prądu.

Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że wskutek ostrzału Szczastia zapaliła się i eksplodowała stacja paliw.

Według stanu z godz. 12 (godz. 11 w Polsce) wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie 21 razy naruszyli rozejm; jeden ukraiński żołnierz został ranny - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sekretarz rady bezpieczeństwa: nie mamy nic wspólnego z ostrzałami, o których mówi Rosja

Ukraińscy żołnierze mogą otwierać ogień w odpowiedzi tylko w przypadku zagrożenia dla życia wojskowych - powiedział Daniłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Nie prowadzimy ostrzałów. Nie mamy żadnego związku z tymi ostrzałami" - zapewnił, odpowiadając na pytanie dotyczące rosyjskich oskarżeń o ostrzały ze strony ukraińskiej, w tym ostrzał punktu granicznego w obwodzie rostowskim w Rosji.

"Ostrzegaliśmy, że mogą fantazjować ile im się podoba, mogą robić co im się podoba i jesteśmy na to gotowi" - kontynuował Daniłow.

Sekretarz RBNiO oświadczył, że zadanie Ukrainy jest "bardzo proste": "W sposób pokojowy przywrócić tymczasowo okupowane przez Rosję terytoria".

"Nie możemy prowadzić wojennych działań przeciwko części naszej ludności (w Donbasie)" - dodał i powtórzył, że Ukraina opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem sytuacji.

"Powinniśmy zachować spokój, nie ulegać panice. Trwa dziś zmasowana kampania informacyjna przeciwko naszemu krajowi. Dochodzi do pewnych cyberataków każdego dnia" - przekazał Daniłow.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj39 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka