Polska chce ścigać Putina. Ziobro zapowiedział złożenie ważnego wniosku

Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Paweł Supernak
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Paweł Supernak
We wtorek wyślę pismo procesowe do Międzynarodowego Trybunału Karnego ws. zbrodni Rosji na Ukrainie - poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że rozmawiał niedawno z prokurator generalną Litwy, z którą ustalał też zasady współpracy w aspekcie MTK.

Polska i Litwa chcą ścigać Putina

Ziobro nawiązując do sytuacji na Ukrainie podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że na Polakach - w trudnych chwilach, co historia udowadnia - można polegać. – Również w tej sprawie w dniu dzisiejszym będę wysyłał do Międzynarodowego Trybunału Karnego stosowne pismo procesowe w ślad za tym, co też uczyniła Litwa – podkreślił minister.


Poinformował też, że jest po rozmowie z prokurator generalną Litwy. – Ustalaliśmy też zasady naszej współpracy zarówno na niwie działań czysto procesowych, jak również jeżeli chodzi o tę współpracę międzynarodową, też w aspekcie Międzynarodowego Trybunału Karnego –powiedział Ziobro.

Polecamy:

"Musimy się przygotować na to, że Polska będzie kolejnym celem Putina"

Nie pomagajcie Rosji. Nie wrzucajcie do sieci pewnych zdjęć

Premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała w poniedziałek, że Litwa zwróci się do prokuratorów MTK o "zbadanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, których Rosja i Białoruś dopuszczają się na Ukrainie". – Z każdym dniem przybywa nam nowych materiałów, ale mamy już ich dość, by złożyć taki wniosek – uzasadniła.

Ukraina dokumentuje rosyjskie zbrodnie

W sobotę prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa napisała na Facebooku, że wszystkie przypadki ostrzeliwania przez Rosję obiektów cywilnych są dokumentowane i Ukraina zbiera dowody na takie działania wojenne, by przekazać je MTK w Hadze. Ukraina dowiedzie, że prezydent Rosji Władimir Putin jest "przestępcą wojennym" - dodała w niedzielę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że jego kraj skierował pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze przeciwko Rosji, w którym żąda pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. – Zwracamy się do trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojskowych i spodziewamy się, że przesłuchania rozpoczną się już w następnym tygodniu – zaznaczył. 

KW

Czytaj dalej:

Charków zdewastowany przez Rosjan. Dziennikarz pokazał skalę ataków rakietowych

Poruszające przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Parlamencie Europejskim

Szef MON: Polacy masowo zgłaszają się do wojska

Ważna wizyta w Łasku. Szef NATO przyleciał na spotkanie z Andrzejem Dudą

Poseł KO o MIG-29 dla Ukrainy: Decyzja jedynie słuszna, Ukraina walczy też o nas

Lubię to! Skomentuj45 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka