Szef MON: Polacy masowo zgłaszają się do wojska

fot. strona internetowa WOT
fot. strona internetowa WOT
- Bardzo wiele osób zgłasza się do Wojska Polskiego. Kiedy porównujemy liczbę zgłoszeń sprzed roku do liczby zgłoszeń z lutego (tego roku), to ta liczba podwoiła się - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister obrony narodowej zabrał głos m.in. z okazji przypadającego 1 marca Dnia Żołnierzy Wyklętych.

- Bardzo za to dziękuję, bo to jest wyraz odpowiedzialności za Polskę, za bezpieczeństwo naszego kraju i taki bardzo namacalny wyraz tego, że Polacy są gotowi stanąć w obronie bezpieczeństwa naszej ojczyzny - podkreślił szef MON.

Zwrócił uwagę, że Polacy stają na wysokości zadania, zarówno jeśli chodzi o pomoc potrzebującym uciekinierom z Ukrainy, jak i jeśli chodzi o gotowość do tego, aby dbać o bezpieczeństwo ojczyzny.

Chłopaki chcą do wojska

Na profilach społecznościowych Wojsk Obrony Terytorialnej możemy zobaczyć, że wniosek o powołanie do służby terytorialnej składa coraz więcej osób. Wśród nich są także Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii.

W portalach społecznościowych niektórzy kandydaci wrzucają deklaracje wstąpienia do wojska, w których w rubryce motywacja znajduje się wpis „obrona Ojczyzny”.


Co trzeba zrobić, żeby zostać żołnierzem?

Armia umożliwia karierę żołnierza zawodowego lub żołnierza terytorialnej służby WOT, można też zaliczyć tylko przeszkolenie podstawowe. Aby zostać żołnierzem trzeba być osobą pełnoletnią; mieć polskie obywatelstwo; być niekaranym za przestępstwo umyślne; mieć dobry stan zdrowia. Aby zostać szeregowym trzeba ukończyć co najmniej gimnazjum, podoficerem - co najmniej szkołę średnią, a oficerem - tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.

Można wybrać służbę kandydacką, czyli ukończyć szkołę podoficerską lub studia wojskowe i zostać podoficerem lub oficerem; odbyć służbę przygotowawczą, po której zostanie szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy i następnie ubiegać się o powołanie do zawodowej służby; wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Niebawem ustawa o obronie ojczyzny

1 lipca wejdzie w życie ustawa o obronie ojczyzny. Przewiduje wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną. Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej.

Od 24 lutego Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują w podwyższonym reżimie. Do koszar zostali powołani żołnierze WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze wszystkich pozostałych dwunastu brygad OT z całej Polski.

ja

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo