PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES H
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES H

Wojna na Ukrainie. Dzień szósty - relacja

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 255
Ogromna kolumna wozów bojowych zmierza na Kijów. Amerykanie przewidują, że dojdzie do krwawych walk miejskich w stolicy Ukrainy - przedstawiamy aktualne wydarzenia.

Biden nie spełni tej prośby Zełenskiego 

Prezydent Ukrainy nalegał w rozmowie z Joe Bidenem, by NATO zamknęło strefę powietrzną dla wszystkich samolotów - przekazał w wywiadzie z agencją Reutera. Amerykański przywódca nie chce się na to zgodzić, bo - jak oświadczył - oznaczałoby to konfrontację z rosyjskimi samolotami. 

- Tu nie chodzi o to, by wciągnąć kraje NATO w tę wojnę. Prawda jest taka, że każdy został w nią wciągnięty i z całą pewnością nie przez Ukrainę, tylko Rosję, która rozpętała wojnę na wielką skalę - stwierdził Wołodymyr Zełenski, który wciąż przebywa w schronie w Kijowie. 

Jak przekonywał, skoro Ukraina nie może należeć do NATO ze względu na pogląd Rosji, to Zachód musi wypracować gwarancję bezpieczeństwa dla Kijowa. - Oznaczać to będzie, że mamy integralność terytorialną, nasze granice są chronione, mamy specjalne stosunki ze wszystkimi naszymi sąsiadami, jesteśmy całkowicie bezpieczni, a państwa zapewniające nam bezpieczeństwo robią to legalnie - ocenił Zełenski. 

Straż Graniczna: Do kraju wróciło 80 tys. Ukraińców

80 tys. Ukraińców wróciło z zagranicy w ciągu ostatnich pięciu dni – poinformowało we wtorek biuro prasowe Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.

Według danych straży granicznej zdecydowana większość osób, które wróciły, to mężczyźni.

Straż podkreśla w związku z tym, że wszystkie przejścia graniczne na zachodniej granicy działają przez całą dobę, a sprawdzanie dokumentów i procedura przekroczenia granicy zostały maksymalnie uproszczone.

Bombardowanie Charkowa 

"Jesteśmy przerażeni atakami Rosji na mieszkania i budynki cywilne w historycznym i ukochanym centrum Charkowa, sercu jednego z największych rosyjskojęzycznych miast na świecie. Federacja Rosyjska nadal sieje straszliwe zniszczenia wśród ludzi" - napisał na Twitterze Ned Price - rzecznik Departamentu Stanu USA.


Tak wygląda teraz widok z okna w Charkowie, który pozostaje pod ostrzałem rosyjskim: 

 

Potężny wybuch miał falę uderzeniową na co najmniej 15 kilometrów. 


Rosja. Atomowe okręty podwodne Floty Północnej wyszły na ćwiczenia

Rosyjskie okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa - poinformowała Flota Północna. Na Syberii trwają też ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych. Rosyjskie wojsko nie potwierdza, by manewry miały związek z niedzielną decyzją prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił nuklearnych.


Kilka z atomowych okrętów podwodnych Floty Północnej jest zaangażowanych w ćwiczenia "wykonywania manewrów w sztormowych warunkach" - przekazała w cytowanym przez agencję AP we wtorek komunikacie rosyjska marynarka wojenna. Dodano, że do tych jednostek dołączy kilka okrętów wojennych normalnie zaangażowanych w ochronę Półwyspu Kolskiego.W lasach położonego we wschodniej Syberii obwodu irkuckiego jednostki rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych ćwiczą rozmieszczanie wyrzutni pocisków balistycznych dalekiego zasięgu RS-24 Jars - podano w komunikacie rosyjskiego ministerstwa obrony.


Rozkaz Putina dotyczył wszystkich trzech części rosyjskich strategicznych sił nuklearnych, które podobnie jak w USA, składają się z okrętów podwodnych z rakietami międzykontynentalnymi, wyrzutni lądowych i strategicznego lotnictwa zdolnego do przenoszenia ładunków jądrowych - przypomina AP.

USA określiło ruch Rosji jako niepotrzebną eskalację już niebezpiecznego konfliktu, ale nie ogłosiły zmiany poziomu gotowości swoich sił nuklearnych, być może dlatego, że nie jest do końca jasne, co w praktyce oznacza decyzja Putina - komentuje AP.

Strona ukraińska: Zlikwidowaliśmy grupę kadyrowską

Grupa "Kadyrowska", która została wysłana na Ukrainę w celu likwidacji prezydenta Władimira Zełenskiego, została zniszczona - przekazał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow na antenie Ukrainy 24.

Strona ukraińska sugeruje, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie źródła FSB, które miały podać informację o tych osobach.

Biden rozmawiał z Zełenskim 

Przywódcy Ukrainy i Stanów Zjednoczonych omówili temat sankcji, by powstrzymać rosyjskiego agresora. - Właśnie rozmawiałem z Joe Bidenem. Omówiono amerykańskie przywództwo w sprawie sankcji antyrosyjskich i pomocy obronnej dla Ukrainy. Musimy jak najszybciej powstrzymać agresora. Dziękuję za Twoje wsparcie! - przekazał Wołodymyr Zełenski. 

W Kijowie nadal bardzo trudna sytuacja - wciąż na Ukraińców mogą spaść kolejne bomby. Witalij Kliczko - mer miasta - polecił nie wychodzić na ulice i schować się najlepiej do schronu. Obecnie taką funkcję pełnią piwnice oraz podziemia kijowskiego metra.  

- Wróg atakuje stolicę! Według wstępnych informacji kijowska wieża telewizyjna została uszkodzona przez dwie rakiety. Podstacja transformatorowa, która dostarcza energię elektryczną do wieży telewizyjnej, a także sprzęt na samej wieży telewizyjnej są uszkodzone - oświadczył Kliczko. 


Prezydent Zełenski: Historia się powtarza

"Do świata: jaki jest sens mówienia „nigdy więcej” przez 80 lat, jeśli świat milczy, gdy bomba spada na to samo miejsce, w którym znajduje się Babi Jar? Co najmniej 5 zabitych. Historia się powtarza…" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


Wcześniej w przemówieniu wideo powiedział, że chciałby usłyszeć, że Europa wybrała Ukrainę. Podkreślił, że jego kraj płaci wielką cenę za pragnienie wolności.

"Mówi się o ukraińskim wyborze Europy, o tym, że do tego dążymy i będziemy dążyć. Chciałbym, aby dziś zabrzmiało, że Europa już wybrała Ukrainę" - oznajmił.

Kułeba: Rosyjskie zło i barbarzyństwo

Kijowska wieża telewizyjna, właśnie trafiona przez rosyjską rakietę, znajduje się na terenie Babiego Jaru. W dniach 29-30 września 1941 r. naziści zabili tu ponad 33 tys. Żydów. 80 lat później rosyjscy naziści uderzają w tę samą ziemię, by eksterminować Ukraińców. Zło i barbarzyństwo


- napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

5 osób zginęło, a 5 odniosło rany we wtorkowym ostrzale wieży telewizyjnej w stolicy Ukrainy Kijowie przez siły rosyjskie - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. Agencja Unian dodaje, że ofiary to cywile, którzy znajdowali się w pobliżu obiektu.

W rosyjskim ataku na wieżę telewizyjną w Kijowie ucierpiała dyspozytornia obiektu; przez pewien czas kanały telewizyjne nie będę nadawane - przekazało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

Zaznaczono, że emisja niektórych kanałów zostanie niedługo wznowiona przy pomocy zapasowych nadajników.
Naprawa wieży i wznowienie jej pracy potrwa do dwóch godzin - przekazał na Twitterze kanał Euromaidan PR. Dodano, że obiekt stał się celem ataku rakietowego Rosjan. W Kijowie obecnie nie działa telewizja naziemna - potwierdza również obecna w Kijowie korespondentka PAP.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ostrzegały wcześniej we wtorek o rychłym rozpoczęciu przez Rosjan szerokiej akcji dezinformacyjnej, której elementem będzie szerzenie fałszywych pogłosek o kapitulacji władz ukraińskich. Reznikow dodał, że pierwszym elementem tej kampanii będzie wywołanie masowych problemów z komunikacją na Ukrainie.

Pentagon: rosyjski konwój pod Kijowem porusza się wolno

Długa kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem niemal nie poczyniła postępów w ciągu ostatniej doby, wiele pojazdów jest bez paliwa - powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że dotychczas Rosja użyła w inwazji 80 proc. wojsk zgromadzonych u granic Ukrainy.

"Im nie tylko zaczyna brakować paliwa, ale też jedzenia" - powiedział przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego na temat sytuacji militarnej. Dodał, że długa na kilkadziesiąt kilometrów kolumna pod Kijowem oddalona jest od miasta o około 20 km.
Pentagon ocenia, że Rosja użyła dotychczas 80 proc. ze zgromadzonych wokół granic wojsk i wystrzeliła 400 rakiet. Trwają próby okrążenia Charkowa i odcięcia sił ukraińskich na wschodzie kraju. Nie odnotowano żadnych prób szturmu na Odessę.

Chiny chcą negocjować między Rosją a Ukrainą?

Financial Times: Chiny mają być gotowe "odegrać ważną rolę w poszukiwaniu znalezienia możliwości do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą". Wyrażają również ubolewanie z powodu wybuchu konfliktu.

Hiszpański dziennik "El Pais" również poinformował, że zgodnie z oświadczeniem wydanym przez rząd chiński w odpowiedzi na prośbę Ukrainy, Chiny są gotowe do podjęcia się mediacji w sprawie zawieszenia broni.

Brakuje oficjalnego potwierdzenia tych doniesień.

Rosyjscy najeźdźcy atakują wieżę TV w Kijowie

Siły rosyjskie uderzyły w kijowską wieżę telewizyjną - przekazał we wtorek doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na swoim Telegramie. Załączył też krótki film i zdjęcie przedstawiające moment uderzenia.

Nagrania i zdjęcia ukazujące atak na kijowską wieżę telewizyjną przekazały również kanały informacyjne w mediach społecznościowych, np. kanał Nexta na swoim Twitterze.

Jak relacjonuje korespondentka PAP w Kijowie, miasto znajduje się cały czas pod ostrzałem rosyjskim. Gdy ataki sił rosyjskich się intensyfikują, ludność cywilna jest alarmowana i wzywana do zejścia do schronów.

W mieście odbierany jest sygnał ukraińskiego radia.Wybuch w okolicach Kijowa

Kolejny raz władze ostrzegają przed atakami bombowymi, mieszkańcy muszą udać się do schronów. W stolicy włączono syreny — donosi "The Kyiv Independent".

Rosjanie szykuje masową dezinformację. Będą mówić, że rząd Ukrainy zgodził się na kapitulację

Rosyjski okupant przygotowuje się do rozpoczęcia szerokiej akcji dezinformacyjnej; będzie głosić, że władze cywilne i wojskowe Ukrainy zgodziły się na kapitulację; nie wierzcie w to, to kłamstwo! - ostrzegł we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

— Będą prezentowali rzekomo podpisane "dokumenty" i fałszywe filmy mające "potwierdzić" ten fałsz. To kłamstwa. Nic takiego nie uzyskają! Nie będzie kapitulacji! Tylko zwycięstwo! — podkreślił w swojej opublikowanej na Facebooku odezwie minister.

Celem tej operacji psychologicznej jest użycie kłamstw do złamania oporu ukraińskiego narodu i sił zbrojnych - przestrzegł Reznikow. Dodał, że według rosyjskich planów pierwszym etapem tej akcji będą masowe problemy z komunikacją, później pojawi się wiele fałszywych doniesień o zgodzie władz ukraińskich na kapitulację.

Ukraina nie pojedzie na rozmowy z Rosją, jeśli będzie stawiała warunki

— Wierzymy w dyplomację i dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu, ale pod żadnym warunkiem nie pojedziemy na negocjacje, jeśli Rosja planuje na nich wygłaszać swoje ultimatum — powiedział we wtorek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

— Obecnie analizujemy to, co odbyło się wczoraj (tj. pierwsza runda rozmów ukraińsko-rosyjskich - PAP), prezydent (Wołodymyr Zełenski) jest o tym poinformowany — powiedział szef ukraińskiej dyplomacji na briefingu prasowym o negocjacjach z Rosją.

— Określimy swoje stanowisko i wtedy będziemy się przygotowywać do nowego spotkania — dodal.

Kolejny atak w Charkowie

Białoruski portal NEXTA poinformował o kolejnym ataku rakietowym na dzielnicę mieszkalną w Charkowie. Zniszczony został m. in. szpital. Są ofiary i ranni.


Dzieci z chorobami onkologicznymi ukrywają się w piwnicach szpitala dziecięcego w Kijowie

Nieustające ataki wojsk rosyjskich na Kijów spowodowały przeniesieie dzieci, zmagających się z chorobami onkologicznymi i hematologicznymi w szpitalu „Ochmadyt” do szpitalnych piwnic. Przeniesiono tam też meble i leki.

Lekarze już od sześciu dni nie opuszczają szpitala i zaczęli też przyjmować osoby dorosłe z ranami postrzałowymi.

Wraz z dziećmi w piwnicy przebywają też przebrani za klaunów dorośli, którzy na wszelkie sposoby usiłują odwrócić uwagę małych pacjentów od huku eksplozji i alarmów przeciwlotniczych.

Firma Adidas zawiesza współpracę z Rosyjską Federacją Piłkarską

— Adidas zawiesza ze skutkiem natychmiastowym współpracę z Rosyjską Federacją Piłki Nożnej – ogłosił rzecznik firmy, która w 2020 roku osiągnęła 2,9 proc. swoich obrotów w Rosji, na Ukrainie i w państwach byłego Związku Radzieckiego.

Wskutek inwazji rosyjskiej na Ukrainę wiele światowych federacji sportowych pozbawia Rosję prawa organizacji imprez pod swoimi auspicjami, część zakazuje również startów sportowcom z tego kraju.

Rosja nakazała mieszkańcom Kijowa mieszkającym w pobliżu infrastruktury wojskowej natychmiastową ewakuację — podaje dziennik "The Moscow Times".

Kanclerz Niemiec zapowiada kolejne sankcje wobec Rosji

Olaf Scholz we wtorek ponownie zaapelował do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina o zaprzestanie agresji na Ukrainę, zapowiedział też kolejne sankcje — podaje we wtorek agencja dpa.

— Rozlew krwi na Ukrainie musi się skończyć — oznajmił kanclerz Niemiec po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

Niemiecki kanclerz wezwał Putina do „natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań bojowych, wycofania rosyjskich wojsk do Rosji i powrotu do dialogu”. Zapowiedział także dodanie kolejnych sankcji do zatwierdzonych wcześniej pakietów.

Międzynarodowa Federacja Narciarska wykluczyła zawodników z Rosji oraz Białorusi

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) wykluczyła zawodników z Rosji oraz Białorusi z zawodów do końca sezonu 2021/22 - poinformowano we wtorek. To reakcja na rosyjską napaść militarną, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

— Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich sportowców biorących udział w zawodach, Rada FIS jednogłośnie zdecydowała, zgodnie z zaleceniem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, że sportowcy z Rosji i Białorusi nie będą brali udziału w żadnych zawodach FIS do końca sezonu 2021/22 — napisano w oświadczeniu.

Von der Leyen: Ukraińcy podtrzymują pochodnię wolności

— Ukraińcy podtrzymują pochodnię wolności dla nas wszystkich. Wykazują ogromną odwagę. Bronią swojego życia. Ale oni też walczą o uniwersalne wartości i są gotowi za nich umrzeć. Prezydent Zełenski i naród ukraiński są prawdziwą inspiracją! Kiedy ostatnio rozmawialiśmy ponownie opowiedział mi o marzeniu swojego narodu, by przyłączyć się do naszej Unii. Dziś UE i Ukraina są już bliżej niż kiedykolwiek — powiedziała we wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen.

— Dziękuję szczególnie Polsce, Rumunii, Słowacji i Węgrom za przyjęcie kobiet, mężczyzn i dzieci z Ukrainy — dodała.

Wspomniała też o wzmocnieniu obrony, a także o sankcjach nałożonych na Rosję.

— Proponujemy uruchomienie tymczasowego mechanizmu ochrony, aby zapewnić uchodźcom z Ukrainy bezpieczny status i dostęp do szkół, opieki medycznej i pracy — oznajmiła.

— Zamknęliśmy nasze niebo dla rosyjskich samolotów, w tym prywatnych odrzutowców oligarchów; zamrozimy również aktywa oligarchów - jachty, luksusowe samochody i nieruchomości. (...) Państwowe media rosyjskie RT i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły rozpowszechniać kłamstw w celu usprawiedliwienia wojny Putina — powiedziała Von der Leyen.

Kliczko: Wróg jest na obrzeżach Kijowa

— Sytuacja jest groźna. Wróg chce zabrać serce naszego kraju. Ale będziemy walczyć i nie oddamy Kijowa! — oznajmił Witalij Kliczko. 

Wróg jest na obrzeżach Kijowa - napisał w serwisie Telegram Kliczko i zapewnił, że siły zbrojne, obrona terytorialna, nieobojętni mieszkańcy są gotowi i będą bronić miasta przed rosyjskim atakiem.

Szef Rady Europejskiej: Ta inwazja to geopolityczny terroryzm

— Władimir Putin prowadzi wojnę, bo naród Ukrainy na Majdanie dokonał wyboru na rzecz pokoju, demokracji i praworządności; rosyjska inwazja to geopolityczny terroryzm — powiedział we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego szef Rady Europejskiej Charles Michel.

— Putin myślał, że złamie jedność europejską, ale się pomylił. (...) Myślał, że będziemy bierni, ale się przeliczył. Trzeba zachować stanowczość i godność — dodał.

— Rosjanie, Rosjo, zakończcie tę wojnę. Powróćcie do domów — zaapelował.

Druga runda rozmów z Rosją 2 marca

Kolejna runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę, 2 marca - podał we wtorek ukraiński portal ZN.UA. Pierwsza runda odbyła się w poniedziałek.

Portal glavcom.ua podał, powołując się na źródła w dyplomacji ukraińskiej, że strona rosyjska domagała podczas poniedziałkowych rozmów m.in. by Ukraina miała w przyszłości status neutralny i by uznała "republiki ludowe" w Donbasie w graniach obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodniej Ukrainie.

Ukraina zażądała zaś podczas negocjacji, by strona rosyjska przerwała ogień, ale ta nie obiecała tego - podaje Glavcom.ua. 1 marca siły rosyjskie dokonały bombardowań w Charkowie. Zginęło co najmniej 10 osób. (PAP)

Mocne przemówienie Zełenskiego w PE

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim wtorkowym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim, że teraz nastał moment, aby członkowie Unii Europejskiej udowodnili, że są z Ukrainą, a tym samym, że "faktycznie są Europejczykami".

— Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. (...) Chcemy, żeby nasze dzieci mogły żyć - to chyba uczciwe marzenie — mówił prezydent Ukrainy.

Prezydent dodał, że dziś w Charkowie rakiety uderzyły w Plac Wolności w Charkowie, ale wkrótce "wszystkie place na Ukrainie będą nazwane placami wolności". Przekazał także, że czuje, że kraje zachodnie zjednoczyły się w obronie Ukrainy i nazwał rosyjskiego prezydenta Władimira Putina mordercą. 

Jego przemówienie przyjęto owacjami na stojąco.

Zobacz: Poruszające przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Parlamencie UE

Szefowa PE planuje zakaz wizyt dla przedstawicieli Kremla

— Będę chciała wprowadzić zakaz wizyt dla jakichkolwiek przedstawicieli Kremla w Parlamencie Europejskim — przekazała przewodnicząca PE Roberta Metsola we wtorek podczas debaty w europarlamencie.

Dodała, że „dla agresorów nie ma miejsca w domu demokracji”. Jej zapowiedź zgromadzeni na sali przyjęli oklaskami.(PAP)

Ławrow zbojkotowany na forum ONZ

Kilkudziesięciu dyplomatów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA zbojkotowało we wtorek przemówienie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, który w trybie online uczestniczył w 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ - podał Reuters.

Wcześniej Ławrow odwołał swój osobisty udział w sesji. Misja dyplomatyczna Rosji w Genewie oznajmiła, że powodem było uniemożliwienie przez kraje europejskie przelotu samolotu ministra w kontekście zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich maszyn.

Zełenski: ataki na Charków to państwowy terroryzm popełniony przez Rosję

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek, że ataki rakietowe na Charków, drugie największe miasto w kraju, to państwowy terroryzm popełniony przez Rosję. Wezwał społeczność międzynarodową, aby właśnie w ten sposób potraktowała te ataki.

— Celem terroru jest złamanie nas, złamanie naszego oporu — powiedział Zełenski na Facebooku.

Ukraiński prezydent wskazał, że Kijów i Charków to główne cele rosyjskich działań wojennych. 

Zobacz: Szef MON: Polacy masowo zgłaszają się do wojska

Węgry popierają wniosek o szybkie wstąpienie Ukrainy do UE

We wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto umieścił na Facebooku nagranie, w którym informuje, że Węgry popierają zgłoszoną przez prezydentów ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej inicjatywę na rzecz szybkiego wstąpienia Ukrainy do UE.

— Chciałbym poinformować, że Węgry popierają tę inicjatywę. Apelujemy do instytucji w Brukseli, by wpisały do porządku dnia tę prośbę 8 prezydentów, którą Węgry też popierają. (...) Oczekujemy od Brukseli, by potraktowała tę inicjatywę z należną powagą — mówił.

— Udzielamy wszelkiego wsparcia inicjatywom, które oznaczają dla Ukrainy pokojową pomoc, bo im szybciej będzie pokój, tym mniej będzie ofiar śmiertelnych i tym mniej osób będzie zmuszonych do ucieczki z własnej ojczyzny i domu — oznajmił.

Szef NATO po spotkaniu z Andrzejem Dudą

— Wzmocniliśmy siły odpowiedzi NATO; wojska francuskie trafią dzisiaj do Rumunii; będziemy chronić każdego centymetra krajów NATO. Rosja musi wycofać wszystkie siły z Ukrainy i wejść na drogę dyplomacji — powiedział Jens Stoltenberg.

Szef NATO po spotkaniu w Łasku z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślił na wspólnej konferencji prasowej, że "prezydent Putin zrujnował pokój w Europie, dokonując brutalnej i niczym nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę".

— Poczynania Rosji są całkowicie nieakceptowalne i są one umożliwiane przez Białoruś — dodał.

Podziękował też za to, że może być w bazie lotniczej w Łasku.

— Po raz pierwszy odwiedziłem tę bazę w 2014 roku, dzisiaj widzę, jak jasno NATO demonstruje swoją jedność poprzez obecność tutaj. Dziękuję prezydentowi Dudzie za podkreślenie zobowiązania Polski w ramach NATO i za wyrażenie jedności — powiedział szef NATO.

Zobacz: Ważna wizyta w Łasku. Szef NATO przyleciał na spotkanie z Andrzejem Dudą

W Chersoniu pociski trafiły w dwa bloki mieszkalne, cztery osoby ranne

Cztery osoby zostały ranne wskutek wrogich rosyjskich ostrzałów w mieście Chersoń na południu Ukrainy - poinformowała we wtorek państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Pociski trafiły w dwa wielopiętrowe bloki mieszkalne.

— 1 marca o godz. 10.53 w Chersoniu wskutek ostrzałów pociski trafiły w dwa ośmiopiętrowe budynki mieszkalne, zniszczone zostały mieszkania na pierwszym i drugim piętrze, a w jednym z budynków wybuchł pożar, w którym według wstępnych danych ranne zostały cztery osoby — podano w komunikacie służb.

Morawiecki spotkał się na konferencji z Johnsonem

— Chcemy razem zamanifestować naszą solidarność z narodem ukraińskim, z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, bo oni tam walczą o wolność, o niepodległość Ukrainy; my wypełniamy nasze humanitarne obowiązki — mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem.

— Dzisiaj przede wszystkim chcemy tutaj, razem zamanifestować naszą solidarność z narodem ukraińskim, z Wołodymyrem Zełenskim. Bo oni tam walczą o wolność, o niepodległość Ukrainy. My wypełniamy nasze humanitarne obowiązki, zobowiązania na granicy polsko-ukraińskiej — oznajmił.

Premier Boris Johnson powiedział, że "Polska wykonuje niesamowitą pracę m.in. poprzez pomoc humanitarną. Jesteśmy w stanie przyjmować duże liczby uchodźców. Putin nie docenił determinacji Zachodu".

Według niego prezydent Rosji Władimir Putin "nie docenił jedności i determinacji zachodniej części świata".

— Będziemy utrzymywać sankcje gospodarcze. Ten pakiet, który wprowadziliśmy, jest naprawdę najbardziej surowym pakietem, który został zastosowany wobec Rosji, czy też wobec jakiegokolwiek kraju w ciągu ostatnich dekad — zaznaczył Johnson.

Zobacz: Premier Wielkiej Brytanii w Warszawie. Przyjechał na rozmowy o Ukrainie

Mer Czernihowa: wszystkie wyjazdy z miasta są zaminowane 

Wszystkie wyjazdy z Czernihowa są zaminowane - zaalarmował we wtorek mer tego miasta na północy Ukrainy Wiaczesław Czaus.

— Zaminowane - to znaczy, że są tam miny i można na nich wysadzić się w powietrze" - napisał na Facebooku mer.

Zapewnił, że jego miasto jest gotowe do obrony i zaapelował, by mieszkańcy pozostawali w domach albo w schronach.

Mastercard i Visa blokują płatności w Rosji

Mastercard – jak podał Reuters we wtorek – poinformował o tym, że „zablokował wielu instytucjom finansowym dostęp do sieci płatności Mastercarda” w wyniku sankcji nałożonych na Rosję. Firma podała także, że współpracuje z regulatorami, aby w pełni wypełnić obowiązki, wynikające z sankcji.

Podobnie Visa we wtorek – podała agencja – ogłosiła, że podjęła działania „w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi sankcjami” przeciw Rosji i że jest gotowa wdrożyć dodatkowe sankcje.

Obrona terytorialna Ukrainy: do obwodu czernihowskiego weszły białoruskie wojska

Witalij Kyryłow, rzecznik regionalnych sił obrony terytorialnej poinformował, że do obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy wkroczyły białoruskie wojska.

Maersk wstrzymuje kontenerowce płynące do Rosji

Reuters poinformował we wtorek o wstrzymaniu przez firmę Maersk wszystkich kontenerowców płynących do Rosji. Wyjątek stanowi transport artykułów spożywczych, medycznych i humanitarnych.

Mer Czerkas do mieszkańców: szykujcie się do obrony miasta

Mer prawie 300-tysięcznych Czerkas, oddalonych o około 200 km na południowy wschód od Kijowa, wezwał we wtorek mieszkańców, by szykowali się do obrony miasta. Nagranie wideo opublikował na Facebooku.

— Najważniejsze dzisiaj jest bezpieczeństwo mieszkańców i przygotowanie do obrony miasta. Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, musimy przygotować się na wszystkie wydarzenia, bo w kraju trwa wojna — powiedział Anatolij Bondarenko.


Kolumna wojskowa w Chersoniu

Przez Chersoń, na południu Ukrainy, jedzie rosyjska kolumna wojskowa — poinformował we wtorek szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta, cytowany przez Ukraińską Prawdę. Według niego Rosjanie biorą mieszkańców jako zakładników.

Przedstawiciel władz przekazał w mediach społecznościowych, że Rosjanie, którzy wkraczają do miasta, biorą miejscowych mieszkańców w niewolę. Najpewniej będą wykorzystywani jako żywa tarcza, by siły rosyjskie mogły przesuwać się naprzód - twierdzi Łahuta.

Szef NATO z wizytą w Polsce

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przybył we wtorek rano do bazy lotniczej w Łasku, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas spotkania — jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego — omówione zostaną m.in. kwestie rozmieszczenia szpicy NATO, obrony powietrznej i sojuszniczej obecności w regionie.

Mińsk nie dołączy do rosyjskiej operacji na Ukrainie

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oznajmił, że wojska jego kraju nie dołączą do rosyjskiej "operacji" na Ukrainie. Przywódca zwołał Radę Bezpieczeństwa oraz poinformował o postawieniu w stan pogotowia obiektów obrony przeciwlotniczej. Celem tego działania jest "zapobieganie dźganiom w plecy żołnierzy rosyjskich".

Wiele szkód po ostrzale rakietowym w Charkowie

W centrum Charkowa wybuchają rakiety. Potężny pocisk uderzył na Placu Wolności, tuż przy siedzibie władzy obwodu charkowskiego. Dwie osoby nie żyją.

Spotkanie Mateusza Morawieckiego z premierem Wielkiej Brytanii

We wtorek o godz. 10 w KPRM rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, który składa wizytę w Warszawie; premierzy będą rozmawiali o zapewnieniu szerokiego wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

O godz. 10.30 planowane jest oświadczenie dla mediów obu premierów. Według KPRM poza kwestiami sytuacji po rosyjskiej napaści zbrojnej na Ukrainę, bezpieczeństwa w regionie i roli wschodniej flanki NATO, rozmowy będą dotyczyły pomocy humanitarnej.

— Wizyta premiera Johnsona w Warszawie ma na celu podkreślenie solidarności Wielkiej Brytanii w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę — podkreślono.

Trwa ostrzał lotniska pod Kropywnyckim

Wojska rosyjskie ostrzeliwują lotnisko Kanatowe pod Kropywnyckim, głównym miastem obwodu kirowohradzkiego, leżącym około 250 km od Kijowa - podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu.

— Lotnisko Kanatowe jest pod ostrzałem — cytuje Ukrinform szefową administracji obwodu kirowohradzkiego Mariję Czorną. Zaapelowała ona do mieszkańców, by nie wychodzili z ukrycia do czasu zakończenia alarmu przeciwlotniczego.

YouTube zablokował dostęp do rosyjskich mediów Russia Today i Sputnik w całej Europie


Jeden z najważniejszych pilotów ukraińskich sił zbrojnych zginął w walce powietrznej


Rosja nie zorganizuje tegorocznych mistrzostw świata siatkarzy

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej odebrała Rosji prawo do organizacji tegorocznych mistrzostw świata.

Finlandia z parlamentarną dyskusją o przystąpieniu do NATO

Jak podaje NEXTA, wkrótce w Finlandii rozpoczną się rozmowy parlamentarne na temat przystąpienia tego kraju do NATO. Sojusz wcześniej zapowiedział, że Finlandia może zostać zaakceptowana w ciągu 24 godzin po zatwierdzeniu przez parlament.


Władze Kijowa: noc w mieście i na obrzeżach minęła spokojnie; doszło do kilku potyczek z dywersantami

Noc z poniedziałku na wtorek w stolicy Ukrainy i na obrzeżach miasta minęła spokojnie, doszło do kilku starć między żołnierzami obrony terytorialnej a dywersantami — przekazały na Telegramie władze Kijowa.

— Służby miejskie stawiają teraz konstrukcje obronne przy wejściach do stolicy. Infrastruktura miejska działa, prąd, ciepło i woda są dostarczane. Szpitale pracują w trybie gotowości i mają wszystko, co niezbędne. O godz. 8 (7 czasu polskiego) zaczęła działać komunikacja naziemna. Transport będzie zapewniony na tych trasach, gdzie będzie to możliwe — przekazano w oświadczeniu.

Według dowódcy obrony Kijowa, generała Ołeksandra Syrskiego, cytowanego przez agencję Interfax-Ukraina, jednostki ukraińskie "nieustannie zadają wrogowi nieodwracalne straty".

Zobacz: Anonymous podają instrukcję, jak dotrzeć z prawdą o Ukrainie do rosyjskich internautów

Ukraińskie MSW: wzięto do niewoli najemnika z "grupy Wagnera"

Doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko poinformował we wtorek o wzięciu do niewoli najemnika z rosyjskiej formacji zbrojnej nazywanej "grupą Wagnera". Według Heraszczenki Rosjanin wcześniej walczył w Syrii.

Najemnik ujęty został w Owruczu w obwodzie żytomierskim - napisał Heraszczenko na swoim koncie w komunikatorze Telegram.

Dotychczasowe straty po stronie rosyjskiej

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szacunkowe straty wroga wyniosły 5710 zabitych i 200 wziętych do niewoli — poinformował we wtorek rano na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii. Podkreślił przy tym, że obliczenia są szacunkowe ze względu na intensywność walk.

Z zestawienia opublikowanego przez sztab generalny wynika ponadto, że Ukraińcy dotychczas zniszczyli lub uszkodzili: 29 samolotów, 29 śmigłowców, 198 czołgów, 846 opancerzonych wozów bojowych, 77 systemów artyleryjskich, siedem systemów obrony przeciwlotniczej, 24 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 60 cystern, trzy bezzałogowe statki powietrzne, dwie jednostki pływające i 305 pojazdów wojskowych.

Kijów broni się zaciekle

Wojsko utrzymuje linię obrony Kijowa, kontroluje krytyczną infrastrukturę i uniemożliwia Rosjanom zbliżanie się do przedmieść stolicy - wynika z informacji podanych we wtorek rano przez agencję Interfax-Ukraina, która powołuje się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Od początku obecnej doby rosyjski agresor przegrupowuje wojska, zadaje uderzenia rakietowe i prowadzi bombardowanie, próbuje dokonywać desantu" – poinformowało dowództwo ukraińskiej armii.

"Zgrupowanie sił broniących Kijowa nadal broni miasta, utrzymuje zewnętrzne linie obrony i krytyczną infrastrukturę państwową, uniemożliwiając jednostkom okupacyjnym zbliżanie się do przedmieść stolicy" - dodano.

"Rosyjskie natarcie na Kijów poczyniło niewielkie postępy w ciągu ostatnich 24 godzin, prawdopodobnie w wyniku utrzymujących się trudności logistycznych. Rosyjskie wojska nasiliły wykorzystywanie artylerii na północ od Kijowa oraz w okolicach Charkowa i Czernihowa. Użycie ciężkiej artylerii w gęsto zaludnionych obszarach miejskich znacznie zwiększa ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej. Rosji nie udało się przejąć kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy, co spowodowało przejście do operacji nocnych w celu zmniejszenia strat" - napisało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Najgorszych 5 dni w życiu każdego Ukraińca" - Zełenski pokazał wstrząsające nagranie

Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa, wielki wybuch na głównym placu

Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa. Na głównym placu miasta, w pobliżu siedziby władz obwodowych, doszło do wielkiego wybuchu - pisze we wtorek rano portal Ukrainska Prawda.


Na nagraniach widać wielki wybuch na placu Swobody, niedaleko siedziby obwodowej administracji. W chwili eksplozji na skrzyżowaniu było dużo samochodów i ludzi - podaje Ukrainska Prawda.

W centrum Charkowa wybuchają rakiety - poinformował we wtorek rano doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko.

"Na moim kochanym centralnym placu Swobody w Charkowie wybuchają rakiety! Serce pęka" - napisał w Telegramie. Zamieścił nagranie, na którym widać potężną eksplozję w centrum miasta.

Australia wyśle Ukrainie broń wartą 50 mln dolarów

Australia wesprze Ukrainę bronią o wartości 50 mln dolarów w postaci rakiet, amunicji oraz innego sprzętu wojskowego, w większości śmiercionośnego - zapowiedział we wtorek premier Scott Morrison. Pomoc ma być zapewniona poprzez NATO.

Bojkot rosyjskich produktów na całego. Te sieci sklepów wyrzucają towary ze swoich półek

Gigantyczny konwój rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem

Zdjęcia satelitarne, opublikowane w poniedziałek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, przedstawiają rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa, który rozciąga się na około 64 km. To znacznie więcej, niż podano wcześniej, gdy Maxar informował o konwoju długości 27 km.

Maxar podał również, że na południu Białorusi, niespełna 32 km na północ od granicy z Ukrainą, zaobserwowano dodatkowe rozlokowanie sił lądowych i jednostki śmigłowców szturmowych.

Duda znów rozmawiał z Zełenskim

Prezydent Andrzej Duda poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek o kolejnej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Z prezydentem Zełenskim rozmawialiśmy przed chwilą o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.


Armia ukraińska poinformowała w poniedziałek, że wojska rosyjskie użyły w rejonie Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej przez prawo międzynarodowe. Informację o tym podała agencja Ukrinform, powołując się na służby prasowe dowództwa Północ sił zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła amunicja kasetowa została użyta we wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim.


Wieczorem ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa powiedziała, że Rosja użyła w poniedziałek podczas inwazji na Ukrainę zabronionej przez Konwencję Genewską bomby próżniowej.

Węgry nie chcą przerzucać broni na Ukrainę. Tusk pisze, co Orban powinien za to dostać

Amerykanie mają pesymistyczną wizję wojny

Przedstawiciele administracji USA poinformowali kongresmenów, że spodziewają się drugiej fali wojsk rosyjskich, które mogą przełamać opór Ukraińców - podała telewizja CNN. Ocenili, że druga fala wojsk rosyjskich może przytłoczyć i przełamać ukraińską obronę "samymi liczbami".

Według CNN, administracja prezydenta Joe Bidena spodziewa się oblężenia Kijowa i krwawych walk ulicznych. Rosjanie mieli też zmienić taktykę w odpowiedzi na pierwsze niepowodzenia, eskalując m.in. ostrzał artyleryjski obszarów cywilnych.

Ukraina ma otrzymać z zagranicy 70 myśliwców

Ukraina ma otrzymać od zagranicznych partnerów 70 myśliwców MiG-29 i Su-25 - poinformowało we wtorek rano na Facebooku Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Według Dowództwa Bułgaria przekaże Ukrainie 16 MiG-29 i 14 jednostek Su-25; Polska - 28 maszyn MiG-29; Słowacja - 12 myśliwców MiG-29.

Rosyjski pocisk trafił w szpital położniczy w obwodzie kijowskim

Pocisk wystrzelony przez rosyjskie wojsko trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku dyrektor generalny placówki Witalij Girin, którego cytuje agencja Ukrinform. Budynek jest zniszczony, ale nikt nie zginął. Wszyscy zdążyli się ewakuować.

Dwa województwa z drugim stopniem alarmowym BRAVO

Ostrzał rakietowy Wasylkowa

W wyniku poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów rakietowych w Wasylkowie pod Kijowem zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne - poinformowała mer tego miasta Natalia Bałasynowycz. Zaapelowała do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

Bałasynowycz poinformowała na Facebooku, że w ostrzale zniszczony został 4-piętrowy budynek, w którym byli ludzie. "To straszne nieszczęście. Po prostu brak mi słów" - powiedziała w nagraniu.

Rosjanie szturmują Chersoń

Siły Putina weszły do miasta, ale jak twierdzi mer Chersonia Ihor Kołychajew, mieszkańcy się nie poddają. "Przy wjazdach do Chersonia wojska rosyjskie ustawiły punkty kontrolne. Trudno powiedzieć, jak sytuacja będzie się dalej rozwijać. (...) Chersoń był i pozostaje ukraiński" - zapewnił na Facebooku Kołychajew. Zaapelował do mieszkańców o zachowanie zimnej krwi.

Na Ukrainie wyłączono roaming dla rosyjskich sieci

"Ukraińscy operatorzy odłączyli łączność okupantom, blokując dostęp telefonów z rosyjskimi numerami do swoich sieci" - podała ukraińska państwowa służba ds. łączności specjalnej. Jak podkreślono, łączność to jeden z kluczowych elementów prowadzenia efektywnych działań bojowych. Coraz częściej zdarza się, że rosyjscy żołnierze zabierają telefony Ukraińcom. Władze proszą, aby zgłosić do operatora blokadę takiego numeru.

Macron rozmawiał z Putinem. Rosyjski przywódca powiedział czego żąda

Putin stracił czarny pas Światowej Federacji Taekwondo

Światowa Federacja Taekwondo ogłosiła pozbawienie prezydenta Rosji Władimira Putina honorowego czarnego pasa 9 dan, przyznanego mu w listopadzie 2013 roku - donosi Newsweek.

"Światowa Federacja Taekwondo jednoczy się z mieszkańcami Ukrainy. Mamy nadzieję, że ta wojna natychmiast się skończy" – napisano w oświadczeniu. W niedzielę Międzynarodowa Federacja Judo zawiesiła Putinowi funkcję honorowego prezydenta.

W ataku na Ochtyrkę zginęło 70 osób

Ponad 70 osób zginęło w Ochtyrce w obwodzie sumskim na północy Ukrainy w wyniku ataku wojsk rosyjskich - poinformował we wtorek Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej. Większość ofiar to żołnierze. Ale są też ofiary wśród ludności cywilnej. Zginęło też wielu żołnierzy rosyjskich. PCK transportuje ciała na teren Rosji.

Mastercard i Visa wdrożą sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę

Zarząd firmy Mastercard poinformował w poniedziałek wieczorem, że blokuje możliwość prowadzenia transakcji "licznym instytucjom" w ramach sankcji nakładanych na Rosję po inwazji na Ukrainę. Wkrótce potem Firma Visa podała, że zastosuje się do wytycznych ws. sankcji.

Mariupol bez prądu

W wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie Mariupol został pozbawiony prądu i ciepła - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku mer Mariupola Wadym Bojczenko.

W wiadomości wideo Bojczenko powiedział, że wojska rosyjskie kontynuują naloty na miasto i nacierają ciężką artylerią, niszcząc infrastrukturę.

Putin ukrywa się w bunkrze na Uralu? "Bild" ma pewne przypuszczenia

Japonia zamraża aktywa Putina, Ławrowa, rosyjskich banków

Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i trzech rosyjskich banków, w tym banku centralnego. Zakazuje też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami – oświadczył we wtorek premier Japonii Fumio Kishida po wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem. Sankcje obejmą też cztery inne osoby z otoczenia Putina.

Facebook ograniczy w UE dostęp do rosyjskiej telewizji RT i platformy Sputnik

Meta Platforms, spółka-matka Facebooka, ograniczy na swoich platformach w UE dostęp do rosyjskiej telewizji mediów RT i portalu Sputnik - poinformował w poniedziałek dyrektor firmy ds. globalnych Nick Clegg; wyjaśnił, że z wnioskiem o takie restrykcje wystąpiło wiele rządów.

Wcześniej w poniedziałek premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii zaapelowali do koncernów internetowych o zablokowanie stron rządów Rosji i Białorusi, a także mediów państwowych i osobistych profili liderów tych państw w odpowiedzi na poprzedzoną falą dezinformacji agresję na Ukrainę.

W sobotę YouTube zdecydował o ograniczeniu dostępu do platformy wideo kilku rosyjskim nadawcom, w tym państwowej telewizji RT będącej tubą propagandową Kremla.

Grupa Anonymous po raz kolejny ostrzega Putina

"Wiadomość do Władimira Putina: Niedługo poczujesz gniew wielu hakerów na całym świecie" - napisali w poniedziałek wieczorem na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous.

"Putler nadszedł twój czas. Światła, kamera, akcja!" - napisała grupa.

W niedzielę w nocy aktywiści Anonymous ogłosili na Twitterze, że zablokowali dostęp do szeregu rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi.

jaKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka