MiG-29, fot. Maciej Wolański/MON
MiG-29, fot. Maciej Wolański/MON

Polska przekaże Ukrainie samoloty MiG-29

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 176
Ukraina ma otrzymać od zagranicznych partnerów 70 myśliwców MiG-29 i Su-25 - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Najwięcej maszyn przekaże Polska. W zamian Polska miałaby otrzymać używane F-16 z USA.

Samoloty dla ukraińskiej armii

Według Dowództwa Bułgaria przekaże Ukrainie 16 MiG-29 i 14 jednostek Su-25; Polska - 28 maszyn MiG-29; Słowacja - 12 myśliwców MiG-29.


Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, poinformował w niedzielę, że ministrowie spraw zagranicznych państw Wspólnoty zgodzili się wysłać Ukrainie 450 mln euro pomocy wojskowej na broń ofensywną.

Borrell powiedział, że pakiet pomocy wojskowej UE może obejmować także dostawę myśliwców dla ukraińskich sił powietrznych. Szef unijnej dyplomacji mówił, że ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba poprosił o takie samoloty, które mogą być pilotowane przez pilotów ukraińskich, będących członkami sił zbrojnych Ukrainy.

Chodzi o modele poradzieckie, głównie MiG-i i Suchoje. - W Unii są kraje, dysponujące takimi maszynami (m.in. Polska) i są w stanie je dostarczyć - stwierdził Borrell.

Ukraińscy piloci "od razu mogą wskoczyć"

Nie wiadomo, kiedy samoloty trafią na Ukrainę. Ukraińska deputowana Galina Tretjakowa napisała na Facebooku, że "ukraińscy piloci już przylecieli do Polski". Z kolei inny deputowany Ołeksij Honczarenko stwierdził, że "w razie potrzeby" przekazane Ukrainie samoloty „będą mogły bazować na polskich lotniskach, z których ukraińscy piloci będą realizować misje bojowe”. Pojawiły się również informacje, że ukraińscy piloci są już w Mińsku Mazowieckim i zaznajamiają się z tymi płatowcami.

"Muszą to być maszyny wyprodukowane w Rosji, ponieważ to jest to, do czego od razu mogą wskoczyć ukraińscy piloci i używać ich od pierwszego dnia” - pisał dziennikarz "Washington Post" Michael Birnbaum.

Polska dostanie w zamian F-16

Onet podaje, że w jednym z pierwszych transportów znalazło się sto sztuk pocisków rakietowych powietrze-powietrze krótkiego zasięgu R-73, które są uzbrojeniem do samolotów MiG-29.

Strona polska nie przekazała dotąd żadnego oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Nasz kraj dysponuje flotą 29 maszyn, z których 23 miałoby być przeznaczonych do dozbrojenia lotnictwa Ukrainy, ponieważ pozostałe według doniesień medialnych są przestarzałe. W miejsce tych posowieckich maszyn, również zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, Polska miałaby otrzymać używane F-16 z USA.

ja

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj176 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka