Siódmy dzień inwazji na Ukrainę. Relacja na żywo

Rosyjskie oddziały w Chersoniu na południu Ukrainy.
Rosyjskie oddziały w Chersoniu na południu Ukrainy.
Zapraszamy do śledzenia relacji z kolejnego dnia inwazji na Ukrainę.

Sekretarz stanu USA zapowiedział, że w czwartek uda się z wizytą do Europy, odwiedzając Brukselę, Polskę, Mołdawię i państwa bałtyckie. Jak stwierdził, celem jest dalsza koordynacja ws. odpowiedzi na rosyjską agresję oraz wsparcie wschodniej flanki państw

Macron w orędziu tłumaczy, dlaczego pozostaje w kontakcie z Putinem

Nadchodzące dni będą prawdopodobnie jeszcze trudniejsze - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w środę w telewizyjnym orędziu do narodu, potępiając agresję militarną Rosji na Ukrainę. Nikt oprócz Rosji nie chciał tej wojny - podkreślił

- Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją – powtórzył kilkakrotnie w orędziu prezydent Francji. - To nie konflikt między NATO a Rosją ani między UE i Francją a Rosją, to Rosja jest agresorem – podkreślił Macron.

- Na Ukrainie nie ma baz i wojsk NATO, Rosja nie jest atakowana – przypomniał prezydent. - Ani Francja, ani Europa, ani Sojusz Atlantycki nie chciały tej wojny. Prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził gotowość do negocjacji. Prezydent Putin jest więc zupełnie osamotniony świadomie wyrzekając się po kolei zobowiązań podjętych wobec wspólnoty narodów i wybierając wojnę – podkreślił Macron.

Szef państwa francuskiego poinformował, że postanowił pozostać w kontakcie z prezydentem Rosji, aby „niestrudzenie starać się przekonać go do rezygnacji z użycia broni”.

Zapewnił, że Francja przyjmie uchodźców z Ukrainy, a Europa pozostaje zjednoczona. Ogłosił również stworzenie planu dla gospodarki, który będzie chronił Francuzów przed ekonomicznymi konsekwencjami wojny na Ukrainie.

Pierwsze Damy apelują o solidarność z ukraińskimi dziećmi

Apelujemy o solidarność z ukraińskimi dziećmi – bezbronnymi ofiarami rosyjskiej agresji. Zróbmy, co w naszej mocy, aby zakończyć tę wojnę - zaapelowały w środę małżonki prezydentów Polski i Litwy Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausediene.

Swój apel - skierowany do "polityków, duchownych, organizacji i wszystkich ludzi dobrej woli na świecie" - Pierwsze Damy Polski i Litwy zawarły w liście otwartym udostępnionym mediom przez Kancelarię Prezydenta.

Ciężkie boje o Charków. Mer miasta: Nie poddamy się

Sytuacja w Charkowie jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej - powiedział stacji BBC w środę mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się.

"Rosjanie rzucili na Charków wszystkie siły, jakie tylko można sobie wyobrazić, do miasta zbliża się olbrzymia liczba czołgów" - przekazał Terechow.

Rosyjskie ataki nigdy nie ustają, cały czas pod ostrzałem znajdują się dzielnice mieszkalne, otrzymałem informację o tym, że siły rosyjskie użyły w śródmieściu Charkowa broni termobarycznej - relacjonował mer.

Bunt i chaos w rosyjskim wojsku. Wywiad przechwycił rozmowy, które mówią wszystko

Poczta Polska zawiesiła nadawanie przekazów pieniężnych do Rosji

Poczta Polska bezterminowo zawiesiła wykonywanie wszystkich rodzajów przekazów pieniężnych do Rosji - podała w środę spółka. Jednocześnie, w ramach wsparcia dla obywateli Ukrainy, RIA Money Transfer oraz Poczta Polska przygotowały preferencyjne warunki realizacji przekazu pieniężnego do Ukrainy. Niezależnie od przekazywanej wartości przesyłanych pieniędzy do 10 marca 2022 r. każdy transfer gotówkowy będzie zwolniony z opłaty manipulacyjnej.

Abramowicz próbuje sprzedać Chelsea

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz potwierdził w środę, że próbuje sprzedać Chelsea Londyn. Już kilka dni wcześniej informował, iż wycofuje się z bieżącego zarządzania tym piłkarskim klubem i przekazuje powiernikom klubowej fundacji charytatywnej.

UE włączy kryptowaluty na listę sankcji

Francuski minister finansów Bruno Le Maire zapowiedział, że sankcje gospodarcze wymierzone w Rosję obejmą kryptowaluty - podał w środę Reuters. Le Maire stwierdził, że wśród unijnych liderów panuje duża zgoda co do tego, że kwestia kryptowalut "nie powinna być przeoczona".

Izrael nie zgadza się na pomoc militarną

Rozmawiałem z premierem Izraela Naftalim Benetem o rosyjskiej agresji na Ukrainę - przekazał w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. Według izraelskich mediów, prezydent Ukrainy ponowił prośbę o dostawy wyposażenia wojskowego w związku z rosyjską inwazją, m.in. hełmy i kamizelki kuloodporne.  Benet na razie nie wyraża na to zgody.

Siły agresora mają problem z logistyką

Rosja nie rozwiązała jeszcze problemów z logistyką swoich sił zgromadzonych pod Kijowem, a stojąca tam wielokilometrowa kolumna pojazdów była celem prób ukraińskich ataków - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

- Duża rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza do Kijowa od północnego zachodu praktycznie nie posunęła się do przodu w ciągu ostatnich 24, 36 godzin - powiedział w środę rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby.

Lubię to! Skomentuj179 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka