Jak zrobić koktajl Mołotowa? Ukraińcy z całego kraju masowo produkują wybuchowe butelki

Produkcja koktajli Mołotowa na podwórku w Czerniowcach, fot. Twitter
Produkcja koktajli Mołotowa na podwórku w Czerniowcach, fot. Twitter
Po tym jak ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych wezwało obywateli do sporządzania tzw. koktajli Mołotowa, cały kraj zaangażował się w produkcję butelek zapalających. Robią je nawet babcie i dzieci, a jeden z browarów przerzucił się z robienia napojów wyskokowych na wybuchowe.

Na swoim oficjalnym profilu na Facebooku resort zamieścił instrukcję jak wykonać tzw. koktajl Mołotowa.

Jak zrobić koktajl Mołotowa

Potrzebna jest szklana butelka wypełniona łatwopalną cieczą - najczęściej jest to benzyna, wysokoprocentowy alkohol, ropa lub substancja napalmopodobna z domieszką oleju silnikowego. Do szyjki butelki wkładamy jest nasączoną (np. paliwem) tkaninę, która działa jak lont. Ważne jest, żeby butelka była szczelnie zamknięta.

Jeżeli chcemy użyć koktajlu Mołotowa, wystarczy podpalić tkaninę, a następnie rzucić butelkę w wybrany przez nas cel. Szkło się rozbija, a ogień przenosi się na ciecz, która znajduje się w butelce. W efekcie powstaje niszczycielska kula ognia.

Wersja ukraińskiego resortu obrony jest jeszcze mocniejsza. Ten koktajl składa się z benzyny i oleju silnikowego oraz styropianu rozpuszczonego w rozpuszczalniku (np. acetonie). Taką mieszankę najlepiej wlać do butelki z grubego szkła - maksymalnie 2/3 objętości. Do szyjki butelki trzeba włożyć ciasno zwiniętą bawełnianą tkaninę o długości około 50 cm.

Rodzinna manufaktura

Od piątku produkcja butelek zapalających zaczęła się na całego. Uczestniczą w tym całe rodziny. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia i filmy.


Kateryna Jurko, jedna z mieszkanek Kijowa, powiedziała CNN, że "dwie najważniejsze rzeczy, które Ukrainka musi wiedzieć, to jak zrobić barszcz i koktajle Mołotowa". Dodała, że ona i jej przyjaciele wykonali kilka tysięcy prowizorycznych bomb zapalających w ciągu ostatnich kilku dni.

Browar zamiast piwa produkuje granaty

Do produkcji przyłączył się lwowski browar Pravda, który przestawił się z produkcji piwa na produkcję wybuchowych koktajli. Na butelkach jest podobizna Putina.


Browar udostępnia również swoje butelki, aby inni również mieli możliwość produkowania koktajli Mołotowa. Zainteresowanie ze strony Ukraińców jest wysokie. W całym kraju trwa zbiórka butelek po alkoholu, żeby móc z nich produkować granaty zapalające.

Butelkami w transportery

Ukraińska obrona terytorialna daje wskazówki, jak walczyć z wrogiem za pomocą koktajli Mołotowa.

"Kiedy kolumna się zatrzyma, rzucajcie w nią koktajlami Mołotowa i strzelajcie z broni ręcznej. Nagrywajcie filmy schwytanych w bitwie więźniów, to demoralizuje okupantów" - poinstruowała cywilów obrona terytorialna.


Skąd się wziął "koktajl Mołotowa"

Jego nazwę mieli wymyślić fińscy żołnierze, którzy używali tej broni przeciwko wojskom sowieckim w czasie wojny zimowej (1939-1940 r.).  Określenie nawiązuje do oświadczenia wygłoszonego przez byłego ministra spraw zagranicznych Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa. Polityk powiedział, że w dniu urodzin Józefa Stalina wypije na jego cześć koktajl w podbitych przez Armię Czerwoną Helsinkach.

Ukraińskie media przypominają, że w najnowszej historii Ukrainy koktajl Mołotowa był wykorzystywany przez demonstrantów w starciach z wojskiem podczas prounijnych protestów z 2014 r. znanych pod nazwą "Euromajdan".

ja

Czytaj także:

Kijów i Charków bronią się przed agresorem - relacja
Ks. Isakowicz-Zaleski: Pomoc dla Ukraińców spontaniczna. Panuje ogromna niepewność
Andrzej Duda podjął decyzję ws. lex Czarnek. Jest sensacja
Dramat posyłanych na wojnę z okupowanych terenów. Rosjanie wykorzystują cywili
Orlen zamówi więcej ropy z Morza Północnego. Jest umowa z Aramco
Terlecki, Sienkiewicz, Joński wspólnie dla Ukraińców. Niesamowite zdjęcie

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka