Andrzej Duda, prezydent. Fot. KPRP
Andrzej Duda, prezydent. Fot. KPRP

Andrzej Duda podjął decyzję ws. lex Czarnek. Jest sensacja

Redakcja Redakcja Prezydent Obserwuj temat Obserwuj notkę 298
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację resortu edukacji, wprowadzającą zmiany w prawie oświatowym. To koniec politycznego sporu między PiS a opozycją o ustawę "lex Czarnek".

Jak wytłumaczył w środę prezydent, powodem weta była m.in. sytuacja za wschodnią granicą, gdzie Ukraina odpiera atak Rosjan. - Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego i uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory - zadeklarował Andrzej Duda. 

Zobacz: 

Dramat posyłanych na wojnę z okupowanych terenów. Rosjanie wykorzystują cywili

Ks. Isakowicz-Zaleski: Pomoc dla Ukraińców spontaniczna. Panuje ogromna niepewność

Terlecki, Sienkiewicz, Joński wspólnie dla Ukraińców. Niesamowite zdjęcie


Prezydent oświadczył także, że - choć w lex Czarnek są punkty, z którymi się nie zgadza - to nowelizacja prawa oświatowego zawierała również potrzebne elementy w reformowaniu szkolnictwa. - Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem. Choć uważam, że jest tam szereg rozwiązań, które powinny zostać rozpatrzone - stwierdził Duda.  


Decyzja głowy państwa oznacza, że ustawa lex Czarnek wraca ponownie do Sejmu. Nie wiadomo, jaka będzie reakcja PiS - czy projekt będzie kontynuowany. 

Wedle nowelizacji proponowanej przez resort edukacji, dyrektor szkoły lub placówki miałby obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

Kurator w ciągu 30 dni wyraziłby opinię. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia - proponowano w zawetowanej nowelizacji. Z procedury tej wyłączano organizacje harcerskie. Opozycja krytykowała projekt, twierdząc, że nowelizacja wzmocniłaby rolę kuratorów i ograniczała późniejszą współpracę z organizacjami pozarządowymi w sferze edukacji. 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka