Andrzej Duda podjął decyzję ws. lex Czarnek. Jest sensacja

Andrzej Duda, prezydent. Fot. KPRP
Andrzej Duda, prezydent. Fot. KPRP
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację resortu edukacji, wprowadzającą zmiany w prawie oświatowym. To koniec politycznego sporu między PiS a opozycją o ustawę "lex Czarnek".

Jak wytłumaczył w środę prezydent, powodem weta była m.in. sytuacja za wschodnią granicą, gdzie Ukraina odpiera atak Rosjan. - Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego i uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory - zadeklarował Andrzej Duda. 

Zobacz: 

Dramat posyłanych na wojnę z okupowanych terenów. Rosjanie wykorzystują cywili

Ks. Isakowicz-Zaleski: Pomoc dla Ukraińców spontaniczna. Panuje ogromna niepewność

Terlecki, Sienkiewicz, Joński wspólnie dla Ukraińców. Niesamowite zdjęcie


Prezydent oświadczył także, że - choć w lex Czarnek są punkty, z którymi się nie zgadza - to nowelizacja prawa oświatowego zawierała również potrzebne elementy w reformowaniu szkolnictwa. - Nie mówię, że nie miałem żadnych zastrzeżeń do tej ustawy, bo miałem. Choć uważam, że jest tam szereg rozwiązań, które powinny zostać rozpatrzone - stwierdził Duda.  


Decyzja głowy państwa oznacza, że ustawa lex Czarnek wraca ponownie do Sejmu. Nie wiadomo, jaka będzie reakcja PiS - czy projekt będzie kontynuowany. 

Wedle nowelizacji proponowanej przez resort edukacji, dyrektor szkoły lub placówki miałby obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

Kurator w ciągu 30 dni wyraziłby opinię. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia - proponowano w zawetowanej nowelizacji. Z procedury tej wyłączano organizacje harcerskie. Opozycja krytykowała projekt, twierdząc, że nowelizacja wzmocniłaby rolę kuratorów i ograniczała późniejszą współpracę z organizacjami pozarządowymi w sferze edukacji. 

GW


Lubię to! Skomentuj298 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka