Siódmy dzień inwazji na Ukrainę. Relacja na żywo

Rosyjskie oddziały w Chersoniu na południu Ukrainy.
Rosyjskie oddziały w Chersoniu na południu Ukrainy.
Zapraszamy do śledzenia relacji z kolejnego dnia inwazji na Ukrainę.

400 osób ewakuowano z Wołnowachy, ewakuacje planowane z Charkowa i Sum

Około 400 osób, z czego większość to dzieci, zostało ewakuowanych z Wołnowachy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Ewakuacje są planowane z Charkowa i Sum.

"Czwarty dzień ludzie cierpią z powodu niekończącego się ostrzału rosyjskich najeźdźców. Kobiety, dzieci i osoby starsze są w strasznych warunkach, miasto przeżywa katastrofę humanitarną!" - napisano w komunikacie.

Kierownictwo Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy podkreśla, że w obwodzie donieckim napływają setki wezwań o pomoc. "Do tej pory ratownicy z obwodu donieckiego wraz z wolontariuszami miejskimi ewakuowali około 400 osób, z których większość to dzieci" - poinformowano.

Jak pisze agencja Ukrinform, ewakuacja planowana jest także z ostrzeliwanych przez Rosjan Charkowa i Sum. MSZ Ukrainy zwróciło się do Rosjan o natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych w tych dwóch miastach w celu zorganizowania ewakuacji ludności cywilnej, w tym studentów zagranicznych.

Hiszpania/ Minister obrony: broń ofensywna dla Ukrainy trafi w piątek do Polski

Uzbrojenie ofensywne, które Hiszpania przekaże walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie, zostanie wysłane w piątek - poinformowała w środę minister obrony Margarita Robles. Zaznaczyła, że broń zostanie skierowana do bazy na terenie Polski.

Występując w telewizji Antena3 minister Robles sprecyzowała, że broń zostanie przetransportowana dwoma samolotami hiszpańskich sił zbrojnych do miejsca w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy.

Według zapowiedzi szefowej resortu obrony wśród uzbrojenia dla walczących z rosyjską inwazją Ukraińców znajdzie się m.in. 1370 granatników, a także 700 tys. sztuk amunicji do lekkich karabinów oraz broni maszynowej.

Rosjanie w panice gubią tajne dokumenty

Ukraińskie ministerstwo obrony podaje, że siły zbrojne są w posiadaniu dokumentów planowych jednego z pododdziałów batalionowej grupy taktycznej 810. samodzielnej brygady piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej Rosji.

Wśród dokumentów są m.in. robocza mapa, zadania bojowe, tabela pseudonimów wywoławczych, tabela sygnałów dowodzenia, tabela tajnego dowodzenia.


Z otrzymanych informacji wynika, że dokumenty planowe na wojnę z Ukrainą były zatwierdzone 18 stycznia 2022 roku, a sama operacja zajęcia kraju ma - według nich - trwać 15 dni - od 20 lutego do 6 marca.

Pomagamy Ukrainie. Gdzie zbiórka w Warszawie? Irena z Salon24 organizuje pomoc

Celem Rosjan jest zdobycie Kijowa

Widzimy trzy główne kierunki inwazji Rosji na Ukrainę: na Kijów, Charków i marsz na północ z Krymu - powiedział w środę rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby. Nie znamy dokładnie planów Putina, ale ruchy wojsk wskazują na to, że celem Rosjan jest zdobycie Kijowa; mogą też dążyć do otoczenia jednostek ukraińskich na wschodzie kraju.

Wojska rosyjskie idą na Kijów od strony Białorusi (z kierunku północno-zachodniego) oraz od strony Rosji (kierunek północno-wschodni) - wyjaśnił Kirby.

Drugi kierunek natarcia, na Charków, który jest dużym miastem i sam w sobie istotnym celem, może również oznaczać dalszy marsz na Kijów - dodał.

Również na południowym kierunku natarcia, od strony Krymu, marsz wojsk rosyjskich rozwija się w dwóch kierunkach, na północny zachód i północny wschód - doprecyzował Kirby podczas konferencji prasowej.

Prezydent Niemiec apeluje do Putina: Niech pan zakończy tę wojnę

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał w środę prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę, dla której "nie ma żadnego usprawiedliwienia" i w wyniku której giną niewinni ludzie.

"Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tej wojny" - powiedział cytowany przez telewizję ARD Steinmeier podczas nabożeństwa w intencji pokoju w kościele Frauenkirche w Dreźnie.

Nawet prezydent Rosji "nie może usprawiedliwić przed historią tego, co dzieje się na Ukrainie, że setki tysięcy ludzi uciekają, że giną niewinni ludzie i że niszczy się kraj" - oświadczył prezydent Niemiec i zaapelował do Putina: "Niech pan zakończy tę wojnę natychmiast".

Rosjanin chciał się przypodobać Putinowi. Pokazał jak wali młotkiem w iPada

Blinken ogłosił nowe sankcje na Rosję i Białoruś

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę kolejne sankcje na Rosję i Białoruś, w tym ograniczenie eksportu wysokich technologii dla Białorusi oraz sankcje blokujące nałożone na 22 firmy zbrojeniowe i rosyjskie rafinerie.

Blinken stwierdził, że nowe sankcje mają na celu "zablokowanie zdolności do rozwoju technologii używanych do wsparcia wojny", zapowiadając, że konsekwencje dla obu krajów będą wzrastać.

Lubię to! Skomentuj179 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka