Haas / Twitter
Haas / Twitter

Rosyjski kierowca wyrzucony z Formuły 1. Zespół zerwał także umowę ze sponsorem

Redakcja Redakcja Formuła 1 Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Nikita Mazepin nie będzie już się ścigał w Formule 1. Jego zespół Hass poinformował, że rozwiązał kontrakt kierowcy, a oprócz tego zakończył współpracę z firmą Uralkali.

Zespół Haas opublikował oficjalny komunikat za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Haas wyrzucił Mazepina. Kontrakt rozwiązany

- Haas postanowił zakończyć ze skutkiem natychmiastowym współpracę z firmą Uralkali oraz kontrakt kierowcy Nikity Mazepina - czytamy.

- Podobnie jak reszta społeczności F1, jesteśmy zszokowani i zasmuceni inwazją na Ukrainę i mamy nadzieję na szybkie i pokojowe zakończenie konfliktu - przekazał zarząd amerykańskiego teamu.

Nikita Mazepin jest synem rosyjskiego miliardera, który jest także jednym z głównych sponsorów amerykańskiej ekipy.

Nikita Mazepin wyrzucony. Ale kierowcy z Rosji i Białorusi mogą jeszcze startować

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), która na razie nie wykluczyła kierowców z Rosji i Białorusi z udziału w zawodach, zdecydowała, że będą oni musieli podpisać specjalną deklarację dotyczącą zachowań.

Jeżeli nie będą się stosowali do tych ustaleń, FIA zagwarantowała sobie prawo odsunięcia ich od startów.

W dokumencie opublikowanym w piątek FIA szczegółowo opisała, co wolno, a co nie wolno reprezentantom Rosji i Białorusi.

Zabronione jest eksponowanie rosyjskich i białoruskich symboli narodowych, barw lub flag w miejscach publicznych i na portalach społecznościowych.

Wydany został zakaz umieszczania rosyjskich lub białoruskich flag, emblematów, symboli i haseł związanych z danym krajem na kombinezonach, odzieży, akcesoriach i innych przedmiotach osobistych.

Zabronione jest odtwarzanie rosyjskiego i białoruskiego hymnu narodowego na jakimkolwiek wydarzeniu lub obszarze podlegającym FIA.

Komentarze, działania lub zachowania zawodnika, które są szkodliwe dla interesów FIA, a w szczególności jakiekolwiek wyrazy wsparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, są zakazane.

FIA dodała, że nie wyklucza podjęcia bardziej restrykcyjnych działań przeciwko kierowcom rosyjskim i białoruskim.

Dotychczas tylko federacje motorowe Wielkiej Brytanii i Finlandii wydały całkowity zakaz startów zawodnikom Rosji i Białorusi.

SW


Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Sport