Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo

PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS
Rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze - podał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. 24 lutego rozpoczęła się inwazja rosyjska na Ukrainę.

Pod Irpieniem Ukraińcy rozbili kolumnę rosyjskich wojsk

Kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita - podała w sobotę wieczorem agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Informację tę przekazali funkcjonariusze SBU uczestniczący w walkach.

Przeżył tylko jeden Rosjanin i trafił do szpitala wojskowego w Kijowie - podaje Interfax-Ukraina.

Na sobotę zaplanowany był wyjazd pociągów ewakuacyjnych z Irpienia, który blokuje rosyjskim wojskom drogę do Kijowa i był miejscem ciężkich walk i rosyjskich ataków przez ostatnie dziewięć dni. Rano w sobotę mer miasta poinformował, że tory zostały zbombardowane. Ewakuacja odbywała się autobusami. 

W Rostowie nad Donem sztab najemników z grupy Wagnera

W Rostowie nad Donem, na południu Rosji, rozlokowano sztab firmy najemniczej zwanej grupą Wagnera - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Obwód rostowski, którego głównym miastem jest Rostów, graniczy z Ukrainą.

Polecamy:

Były dowódca NATO zdumiony rosyjską armią

Moskwa. Premier Izraela rozmawiał o Ukrainie z Władimirem Putinem

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji zakazana.

W komunikacie na Facebooku Sztab Generalny oświadczył, że wzrosła aktywność "rosyjskich prywatnych firm wojskowych dotycząca werbowania personelu, który ma doświadczenie służby wojskowej w oddziałach specjalnego przeznaczenia i ma odpowiednie przygotowanie". 

Anonymous zablokował stronę FSB?

Hakerzy z Anonymousa twierdzą, że z sukcesem zaatakowali stronę internetową FSB, czyli Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Prawdopodobnie został przeprowadzony atak typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service) - informuje portal Ukrainska Prawda.


Siergiej Ławrow z apelem do NATO i UE

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał Unię Europejską oraz NATO do tego, by przestały uzbrajać Ukrainę.

Czytaj dalej:

Sklepy w Rosji wprowadzają ograniczenia na towary. Sankcje zaczynają przynosić skutki?

Rosyjska agencja RIA napisała, że Kreml jest szczególnie zaniepokojony tym, że przenośnie przeciwlotnicze rakiety Stinger znajdą się w rękach terrorystów, którzy mogą chcieć strącać nimi samoloty.

Siergiej Ławrow przekonywał: "Nikt nie zamierza okupować Ukrainy, celem jest denazyfikacja i demilitaryzacja".

Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich

Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w poniedziałek - poinformował w sobotę wpływowy ukraiński deputowany Dawyd Arachamija na swoim profilu na Facebooku.

"Trzecia runda rozmów odbędzie się w poniedziałek" - napisał Arachamija, który stoi na czele frakcji parlamentarnej proprezydenckiej partii Sługa Narodu. Nie podał żadnych dalszych szczegółów. 

Do tej pory odbyły się dwie tury rozmów. Po drugiej z nich, 3 marca doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział, że strona ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła, ale porozumiano się w sprawie zapewnienia korytarzy humanitarnych.

Reuters: Nagła wizyta premiera Izraela na Kremlu

Naftali Bennett prowadzi rozmowy z Władimirem Putinem. 

Więcej na ten temat tutaj.

Chiny zaniepokojone sytuacją w Ukrainie

"Sytuacja na Ukrainie osiągnęła stan, który nie podoba się Chinom" - powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju w rozmowie z Antonym Blinkenem, sekretarzem stanu USA.

Blinken po rozmowie z szefem MSZ Chin

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał w rozmowie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi, że Rosja zapłaci wysoką cenę za inwazję na Ukrainę - poinformował w sobotę w oświadczeniu amerykański Departament Stanu.

– Świat wspólnie odrzuca rosyjską agresję i odpowiada na nią, a Moskwa zapłaci wysoką cenę za inwazję na Ukrainę – przekazał rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji Ned Price, cytując słowa Blinkena.

Głównym tematem rozmowy sekretarza stanu USA i szefa chińskiego MSZ była "zaplanowana, niesprowokowana i bezzasadna wojna Moskwy wszczęta przeciwko Ukrainie".

– Sekretarz stanu podkreślił, że świat przygląda się temu, które kraje opowiedzą się za fundamentalnymi zasadami wolności, samostanowienia i niepodległości – dodał Price w oświadczeniu.

Lubię to! Skomentuj146 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka