Wojna w Ukrainie. Piętnasty dzień rosyjskiej inwazji. RELACJA NA ŻYWO

Ukraińscy terytorialsi przygotowują się do obrony Kijowa, stolicy Ukrainy. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Ukraińscy terytorialsi przygotowują się do obrony Kijowa, stolicy Ukrainy. Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja rosyjska na Ukrainę. 10 marca to kolejny dzień rosyjskiej napaści na to państwo.

Masowe mogiły w Mariupolu 

Tylko w ciągu ostatniej doby Rosjanie zabili co najmniej 1300 bezbronnych Ukraińców - na ulicach, w domach i szpitalach. Z powodu wojny, zmarli są chowani w rowach. 


Sztab Generalny: nasze siły zbrojne utrzymują obronę; Rosjanie szerzą dezinformację

Wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują rosyjskie działania ofensywne na wszystkich kierunkach – podał w czwartek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według raportu „Rosjanie koncentrują się na działaniach dezinformacyjnych i propagandowych”.

„W ciągu dnia na kierunku poleskim i wołyńskim siły ukraińskie wyparły wroga na niekorzystne dla niego pozycje” – poinformowano w komunikacie, dodając, że w ciągu dnia udało się wyzwolić miejscowość Bakłanowa Murawyjka na północny wschód od Kijowa.

Obrona stolicy utrzymuje pozycje, a obiekty infrastruktury krytycznej miasta są chronione – wskazano.

Sztab zapewnił, że siły rosyjskie „zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach i ponoszą istotne straty”.

„Napastnicy skupili się na rozpowszechnianiu dezinformacji i propagandy wszystkim dostępnymi kanałami informacyjnymi” – podano. Rosjanie szerzą fałszywe dane o działaniach ukraińskich władz, tworzą fake newsy o „przyjęciu warunków Rosji, apelach o przerwanie ognia i złożeniu broni przez ukraińskich wojskowych” - napisano w komunikacie Sztabu Generalnego.

Wskazano również, że pomimo informacyjnej izolacji rosyjskich żołnierzy, docierają do nich informacje o realnej sytuacji.

Zestrzelony rosyjski samolot szturmowy

Ukraiński resort obrony poinformował o zestrzeleniu samolotu Su-25. 

"Kolejny zestrzelony rosyjski samolot Su-25 zdobi żyzne ukraińskie tereny. Chwała Ukrainie!" - zakomunikowało ukraińskie MON. 

"Dzisiaj żołnierze 10. Górskiej Brygady Szturmowej zestrzelili samolot Su-25 Wschodniego Okręgu Wojskowego" Rosji - czytamy na portalu Ukrainska Prawda. 


Scholz i Macron stawiają Putinowi żądania 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartkowej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ponownie wezwali go do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

"Macron i Scholz nalegali, aby jakiekolwiek rozwiązanie tego kryzysu nastąpiło w drodze negocjacji między Ukrainą a Rosją” – dodał.

Według francuskiego biura prezydenckiego Macron, Scholz i Putin zgodzili się pozostać w bliskim kontakcie w ciągu najbliższych dni - informuje telewizja ARD.

Kliczko o Kijowie: Miasto stało i będzie stać

W Kijowie zostało około 2 miliony mieszkańców, co oznacza, że co drugi kijowianin wyjechał – poinformował w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w telewizji.

Jak powiedział, w tej chwili miasto przeobraziło się w fortecę. „Każda ulica, każdy budynek jest umacniany, przyłącza się obrona terytorialna. Nawet ludzie, którzy nigdy w życiu nie chcieli zmieniać wyglądu, teraz noszą mundury i mają automaty w rękach. I muzycy, i aktorzy, przedstawiciele różnych profesji” – oznajmił.

Dodał, że „miasto stało i będzie stać; ludzie go nie poddadzą i wróg nie przejdzie”.

Siły zbrojne Ukrainy: Zginął dowódca pułku czołgów armii rosyjskiej

W walkach w obwodzie kijowskim zginął w czwartek Andriej Zacharow, dowódca pułku czołgów armii rosyjskiej - poinformowały siły zbrojne Ukrainy.


Przesył gazu zagrożony, rosyjskie oddziały w tłoczniach

Rosyjskie oddziały weszły do dwóch tłoczni na wschodzie Ukrainy, stwarza to zagrożenie dla przesyłu gazu przez ukraiński system na zachód, do Europy - poinformował w czwartek ukraiński operator przesyłowy gazu GTSOU.

Z informacji operatora wynika, że uzbrojone oddziały Rosjan i separatystów z tzw. ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) są na terenie tłoczni w Nowopskowie w obwodzie ługańskim, oraz w Kupjańsku w obwodzie Charkowskim.

W Nowopskowie krzyżują się gazociągi przesyłowe - biegnący z Rosji na zachód "Sojuz", oraz gazociąg biegnący przez Ukrainę w kierunku Rostowa nad Donem. Przez Kupjańsk przebiega gazociąg z Rosji, krzyżujący się dalej na południe z "Sojuzem".
Jak podkreśliło GTSOU, potencjalna ingerencja w działanie tłoczni stwarza znaczące ryzyko dla nieprzerwanego transportu rosyjskiego gazu na zachód, do Europy.

Operator poinformował, że zażądał od wojskowych opuszczenia terenu tłoczni i zaprzestania prób zakłócania ich działania. GTSOU zaznaczyło, że o całej sytuacji zawiadomiło odpowiednie służby, jak też i Gazprom, którego gaz jest tłoczony przez ukraiński system.

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka