źródło: wbgroup.pl
źródło: wbgroup.pl

Nie tylko Bayraktar. Polskie drony FlyEye nad Ukrainą

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 44
Ukraińskie siły zbrojne w walce z Rosjanami używają m. in. systemów bezzałogowych. Najpopularniejszymi dronami wykorzystywanymi przez Ukraińców są słynne tureckie Bayraktary, jednak równie dobrze sprawują się polskie bezzałogowe statki powietrzne FlyEye, produkowane przez Grupę WB. Maszyny te przez wiele lat operowały w strefie rozgraniczenia na wschodzie kraju i nie raz bywały celem rosyjskich systemów WRE. Obecnie używane są w walce z rosyjską armią, precyzyjnie naprowadzając ukraińską artylerię.

Bezzałogowce FlyEye

Na Twitterze pojawiło się nagranie z polskiego drona FlyEye, który naprowadza ogień ukraińskiej artylerii na rosyjskie zgrupowania ukryte w zabudowaniach zakładu. Ostrzału dokonano z użyciem ukraińskiej artylerii lufowej, najprawdopodobniej holowanych haubicoarmatów Hiacynt-B lub Msta-B kalibru 152 mm.

Polskie maszyny używane są przez Ukraińców od 2015 roku. Cechują się one wysoką odpornością na środki zakłócające, a także systemy walki radioelektronicznej. Bardzo często wykorzystują je ukraińskie wojska specjalne. Aktualnie coraz częściej pojawiają się one jako środek rozpoznania i naprowadzania artylerii.

Zobacz też:

Szybkie i skuteczne

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało powołując się na informacje Grupy WB, że polskie FlyEye są w stanie wykonywać loty z prędkością nawet do 170 km/h na wysokości do czterech kilometrów przez okres do trzech godzin. Dzięki systemom łączności i sterowania możliwe jest wykonywanie działań za ich pomocą nawet 50 kilometrów od stacji kontroli.

Dane przesyłane są w czasie rzeczywistym, a dzięki precyzyjnemu systemowi obserwacyjnemu można nie tylko sterować maszynami zarówno w dzień i w nocy, lecz również możliwe jest uzyskanie dokładnego położenia samego drona jak i obserwowanego obiektu. Stwarza to możliwość natychmiastowego uzyskania danych niezbędnych do otwarcia ognia, a następnie wprowadzania na bieżąco poprawek w oparciu o punkt trafienia.


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka