źródło: PAP
źródło: PAP

Kolejna runda rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją. Delegacje spotkały się w Stambule

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
We wtorek rozpoczęła się kolejna runda negocjacji pomiędzy Ukrainą a Rosją. Delegacje spotkały się w Stambule. — Ukraińska i rosyjska delegacja rozmawiają w Stambule na temat międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i zawieszenia broni — przekazał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Kolejna runda rozmów pokojowych

— Teraz trwają konsultacje w kilku ważnych kwestiach. Kluczową kwestią jest porozumienie w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. To dzięki niemu można zakończyć wojnę. Druga sprawa, nie mniej ważna, to zawieszenie broni w celu rozwiązania wszystkich problemów humanitarnych — powiedział Podolak cytowany przez portal RBK.

Zobacz też:

Pogwałcenie zasad prowadzenia wojny

— I chcę osobno podkreślić, że dzisiaj mamy jeszcze jeden problem: to eskalacja wojny, nienawiści, pogwałcenie obyczajów i zasad prowadzenia wojny nie tylko na polach bitew. Obie strony wzywają do zniszczenia się nawzajem, a to wszystko prowadzi do konfliktów. Pojawiło się nagranie wideo z naruszeniem konwencji genewskich w odniesieniu do jeńców wojennych — dodał członek delegacji ukraińskiej.

Abramowicz na negocjacjach w Turcji

We wtorek rano rosyjska agencja RIA Novosti udostępniła zdjęcie przedstawiające obecnego na negocjacjach w Stambule Romana Abramowicza.

Abramowicz i ukraińscy negocjatorzy nie zostali otruci? Doniesienia amerykańskiego wywiadu

Prezydent Turcji: Ponosicie historyczną odpowiedzialność za podjęte dziś decyzje

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powitał we wtorek rano delegacje Ukrainy i Rosji. Podkreślił, że trzeba przywrócić pokój.

— Kontynuowanie wojny nie przyniesie nikomu korzyści. Przywrócenie pokoju przyniesie korzyści waszym krajom i wszystkim innym. Wy, jako delegacje, ponosicie historyczną odpowiedzialność za podjęte dziś decyzje — mówił Erdogan.

— Mam nadzieję, że dzisiejsze negocjacje będą owocne dla Ukrainy i Rosji. Wzywam do jak najszybszego zawieszenia broni i zatrzymania tej tragedii — dodał.

— Nadszedł czas na to, by negocjacje zaczęły przynosić konkretne rezultaty. Pragnę podkreślić, że zarówno prezydent Putin, jak też Zełenski są przyjaciółmi Turcji. Dlatego liczę na to, że wtorkowe rozmowy będą krokiem w kierunku bezpośrednich rozmów prezydentów Rosji i Ukrainy. Jesteśmy gotowi, by zorganizować takie spotkanie — podsumował prezydent Turcji.RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka