Prezydent Andrzej Duda jedzie do papieża Franciszka. Jaki jest cel wizyty?

fot. KPRP
fot. KPRP
W piątek w Watykanie planowana jest audiencja i rozmowa między prezydentem Andrzejem Dudą i papieżem Franciszkiem. Tematem, który prezydent chce poruszyć z głową Kościoła, jest Ukraina.

Prezydent przedstawi papieżowi punkt widzenia Polski na sprawy ukraińskie

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśla, że jest bardzo ważne, żeby prezydent Polski, czyli kraju, który jest najbardziej zaangażowany w kwestie ukraińskie - po spotkaniach politycznych z sojusznikami - przedstawił również papieżowi polski punkt widzenia na sprawy ukraińskie.

- Papież Franciszek będzie mógł zapoznać się z polskim stanowiskiem i z polskim punktem widzenia w kontekście sytuacji w Ukrainie. Mamy nadzieję, że go przyjmie - powiedziała w rozmowie z wtorkowym "Super Expressem" Ignaczak-Bandych.

Wyjaśniła, jaki jest cel wizyty. - Na pewno bardzo ważne jest, żeby prezydent kraju, który jest najbardziej zaangażowany w kwestie ukraińskie, pojawił się w Watykanie. Wszyscy wiedzą, że Polska jest głosem całego regionu (...). To ważne, aby przedstawić papieżowi Franciszkowi nasz punkt widzenia" - wyjaśniła Ignaczak-Bandych.

Prezydent jedzie do Watykanu jako rzecznik Ukrainy

Zapytana została, czy prezydent będzie chciał, żeby papież Franciszek bardziej zaangażował się w pomoc uchodźcom, czy są takie plany. - Głowa Kościoła katolickiego papież Franciszek będzie mógł zapoznać się z polskim stanowiskiem i z polskim punktem widzenia w kontekście sytuacji w Ukrainie. Mamy nadzieję, że go przyjmie - oświadczyła.

"Super Express" zapytał także, czy prezydent uważa, że dotychczasowe stanowisko, jakie przedstawiał papież Franciszek, było złe i trzeba naprowadzić papieża na inny punkt widzenia.

- Prezydent nie ocenia tego w takich kategoriach. Prezydent jest rzecznikiem Ukrainy i udaje się do Watykanu, żeby przedstawić polskie zaangażowanie w sprawy ukraińskie i żeby przedstawić punkt widzenia kraju, który na siebie wziął duży ciężar odpowiedzialności za uchodźców. I za to, że Polska jest krajem służącym pomocą Ukrainie - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta.

Wczoraj Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką spotkali się w Belwederze z Bartłomiejem I, Arcybiskupem Konstantynopola – Nowego Rzymu i Patriarchą Ekumenicznym.

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka