Pixabay/Couleur
Pixabay/Couleur

Nawet setka rosyjskich dyplomatów zostanie wydalona z Niemiec. Chodzi o szpiegostwo

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Nawet 100 rosyjskich dyplomatów, podejrzewanych o szpiegostwo, ma zostać wydalonych z Niemiec decyzją kanclerza Olafa Scholza; postanowienia w tej sprawie mają zapaść w tym tygodniu – informuje w poniedziałek gazeta "Bild".

Kancelaria chce wydalić dyplomatów ambasady Rosji, którzy działają jako szpiedzy w Niemczech. Kanclerz Scholz jest obecnie w trakcie procedury wydalenia – przekazuje "Bild" i dodaje, że „mówi się o znaczącej, dużej liczbie” rosyjskich dyplomatów, podejrzanych o szpiegostwo. Wiadomo o co najmniej 100 takich osobach.

Decyzja w sprawie wydalenia dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo zapadnie w tym tygodniu

„Decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta w tym tygodniu” – dodaje gazeta i przypomina swoje wcześniejsze informacje, że na terytorium Niemiec może przebywać nawet ponad 2 tys. osób, szpiegujących dla Rosji.

„Zauważamy zakres agresywnych rosyjskich działań wywiadowczych w całej Europie. Prawdopodobnie znamy tylko 10 proc. ich poczynań” – ostrzegał niedawno były szef brytyjskiego wywiadu MI6 John Sawers.

Mają szpiegować polityków, firmy i osoby krytykujące Rosję

Główny cel agentów, to zbieranie informacji o politykach, firmach, osobach krytykujących Rosję i informowanie o tym wszystkim Kremla – wyjaśnia "Bild".

Innym celem działań szpiegów to sianie niepokoju wśród społeczeństwa.

„Putin pozwoli swoim szpiegom zrobić wszystko, co w ich mocy, aby wbić klin w nasze społeczeństwo” – ostrzega Sebastian Fiedler z SPD.

WP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka