Szef NATO: Rosjanie mają nowy cel. Ukraińskie miasto czeka oblężenie

fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Rosja stara się przegrupować i skupić siły na wschodzie Ukrainy; w najbliższych tygodniach spodziewamy się dużej ofensywy wojsk rosyjskich, której celem będzie zajęcie całego Donbasu - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Rosja będzie starała się zająć cały Donbas

- Ukraińskie siły zbrojne stawiają zaciekły opór. Odbijają terytorium z rąk rosyjskich najeźdźców. I zmuszają Rosję do zmiany planów wojennych - ocenił Stoltenberg. Poinformował, że obserwatorzy NATO zauważyli znaczące ruchy wojsk (rosyjskich) z dala od Kijowa, których celem jest przegrupowanie, dozbrojenie i uzupełnienie zapasów oraz przeniesienie się na wschód.

- W najbliższych tygodniach spodziewamy się kolejnych ataków Rosjan na wschodnią i południową Ukrainę, które będą próbą zajęcia całego Donbasu i utworzenia mostu lądowego z okupowanym Krymem - dodał sekretarz generalny NATO. Doprecyzował później, że nowa rosyjska ofensywa w Donbasie będzie prowadzona na dużą skalę.

Jest to więc decydująca faza wojny. Czas, w którym Rosjanie przygotowują się do nowego natarcia, musi zostać wykorzystany przez NATO, by pomóc Ukrainie - zaznaczył Stoltenberg.

Sekretarz NATO spodziewa się więcej dowodów na rosyjskie zbrodnie

Informacje o zbrodniach, do których doszło na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy, w tym w Buczy, otrzymywaliśmy z wielu źródeł; wszystkie pokazują, że dochodziło tam do "niezwykłych okrucieństw" zadawanych ludności cywilnej - mówił Stoltenberg, pytany o zapewnienia strony rosyjskiej, według których ślady zbrodni na tych terenach zostały spreparowane.

Podkreślił, że Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za te przestępstwa, ponieważ dochodziło do nich, gdy siły rosyjskie kontrolowały te terytoria.

- Obawiam się też, że ujrzymy więcej masowych grobów, więcej okrucieństw i przykładów zbrodni wojennych, gdy siły rosyjskie wycofają się z kolejnych terenów, a ich miejsce zajmą wojska ukraińskie - przekazał sekretarz generalny NATO.

Dodał, że obrazy z ukraińskiej Buczy pokazują "nieznośną brutalność", której Europa nie doświadczyła od wielu dekad.

- Wszystkie fakty muszą zostać ustalone. A wszyscy odpowiedzialni za te okrucieństwa muszą stanąć przed sądem. Sojusznicy NATO wspierają śledztwa. Także za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowego Trybunału Karnego - zaznaczył Stoltenberg. 

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO

W środę rozpoczyna się spotkaniu ministrów spraw zagranicznych sojuszu. Tematem rozmów będą kolejne dostawy uzbrojenia dla Ukrainy, w tym zaawansowanej broni, np. przeciwpancernej - zapowiedział. Dodał, że przedmiotem debaty będzie również dostarczanie Ukrainie dalszej pomocy medycznej i logistycznej oraz amunicji. W czasie, gdy Ukraina stoi w obliczu tej nowej ofensywy, ministrowie spraw zagranicznych NATO będą dyskutować o tym, co jeszcze możemy zrobić.

Stoltenberg zapowiedział również, że przedmiotem obrad ministrów spraw zagranicznych Sojuszu będą kolejne sankcje na Rosję. Sojusznicy omówią także nasze prace nad opracowaniem kolejnej Koncepcji Strategicznej NATO na czas przed czerwcowym szczytem w Madrycie.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka