Rosja zbankrutuje? Techniczna niewypłacalność tego kraju coraz bliżej

źródło: PAP
źródło: PAP
W poniedziałek Rosja miała spłacić w dolarach odsetki od obligacji. W związku z tym, że możliwość ta została zablokowana przez amerykańskie banki, Federacja Rosyjska zobowiązana będzie do uregulowania zadłużenia w rublach. Dla tego kraju oznacza to techniczne bankructwo.

Po raz kolejny Rosja ma do czynienia z ryzykiem technicznej niewypłacalności. Podobna sytuacja miała miejsce w połowie marca, kiedy wydawało się, że kraj Putina nie zdoła spłacić swoich zobowiązań, tym samym prowadząc do bankructwa.

Władimir Putin zapewniał, że zapłaci, ale w rublach. Finalnie jednak wszystkie obligacje wykupiono, a odsetki spłacono w dolarach, dzięki czemu udało się uniknąć plajty.

Reakcja USA

Obecnie ma miejsce podobna sytuacja. Znaczną różnicą jest jednak fakt, że po ujawnieniu zbrodni wojennych w Buczy Departament Stanu USA zakazał bankom amerykańskim pośredniczenia przy tego typu transakcjach, co pozostawia Rosję bez wyjścia i kraj ten będzie musiał spłacić zadłużenie w rublach, bowiem rezerwy walutowe są tam niewielkie.

Pieskow zaprzecza

— Rosja ma wszystkie niezbędne zasoby, by regulować swoje należności. Jeśli ta blokada potrwa i obsługa długu będzie niemożliwa, to wszystkie spłaty będą odbywać się w rublach — przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Reutera.

Spłata w rublach po 30 dniach karencji oznaczać będzie techniczną niewypłacalność Rosji, co może stwarzać ogromne problemy dla tamtejszej gospodarki. Skutki tego odczują również zachodnie kraje oraz fundusze.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj81 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka