KE potrąciła wielką kwotę z funduszy dla Polski za nierespektowanie wyroku TSUE

źródło: Flickr / Kyle Wagaman
źródło: Flickr / Kyle Wagaman
Komisja Europejska potrąciła z przelewów do Polski pierwszą część kar, które zostały naliczone za nierespektowanie wyroku TSUE dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Kara za nierespektowanie wyroku TSUE

Korespondentka Polsat News w Brukseli, Dorota Bawołek, przekazała, że z funduszy unijnych dla Polski obcięto 69 mln euro.

KE zdecydowało się na taki krok w związku z nierespektowaniem wyroku od 3 listopada 2021 do 10 stycznia 2022 roku. Cała kara wynosi 157 mln euro.

Zobacz też:

Decyzją TSUE, w związku z tym, że w Polsce nie zawieszono stosowania przepisów odnoszących się głównie do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została ona zobowiązana do zapłaty okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 miliona euro dziennie na rzecz Komisji Europejskiej.

KE podkreśliła, że w przypadku niespłacenia przez Polskę kar, będzie ona odzyskiwać środki pomniejszając wypłaty dla naszego kraju.

KE i kary za Turów

W tym tygodniu media poinformowały o łącznych potrąceniach na kwotę 30 milionów euro, w ramach wypłaty środków UE dla Polski w lutym. 

Środki potrącono z dwóch programów operacyjnych – "Wiedza, Edukacja, Rozwój" oraz z regionalnego programu dla województwa kujawsko-pomorskiego. To część kar prewencyjnie ustalonych przez TSUE z powodu braku wstrzymania działalności kopalni Turów.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj153 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka